top of page

Warsaw Legacy Challenge - Metagame Breakdown

 

Witaj Graczu!


Warsaw Legacy Challenge już za nami, nadszedł zatem czas na odpowiednie podsumowanie metagame turnieju oraz całego eventu.


W tym artykule dowiesz się rzeczy takich jak:

 • geneza powstania turnieju i pomysłu

 • szczegółowa analiza metagame turnieju Warsaw Legacy Challenge

 • przedstawienie 16 najlepszych decklist turnieju

 • podziękowania


 

Punkt 1 - Geneza powstania turnieju i pomysłu


Pomysł zorganizowania większego niż fnm, turnieju w Warszawie na który mogłyby przyjechać też ekipy wyjazdowe z innych miast, chodził mi po głowie już od kilku miesięcy. Do tej pory bawiłem się jedynie w organizację kameralnych spotkań przy piwie oraz spotkań przybierających wygląd lokalnych turniejów bez wsparcia lokalnych game store w Warszawie.


Na szczęście, w styczniu 2023 roku pojawiła się okazja zrobienia takiego wydarzenia z inicjatywy Akademii Legacy, która w naszym kraju zajmuje się rozdzielaniem slotów na turniej w Bolonii oraz organizuje jedne z większych turniejów w swoim rodzimym mieście Łodzi.


Przyznam szczerze, że powód dla którego wskazali mnie jako człowieka w stolicy odpowiedzialnego za wykonanie tego zadania jest mi obcy. Ponieważ jednak lubię działać aktywnie dla społeczności + mam tą swoją działalność blogową oraz być może dlatego, że często bywałem w Łódzkich progach na mniejszych turniejach do tej pory - zapewne wszystkie te powody wpłynęły na ich decyzję co do tego, abym się tym zajął.Poza Warszawą, Akademia Legacy postanowiła rozdzielić sloty do Bolonii w dwóch innych miejscach:

 • 2 dla Łodzi, gdzie oba będą do wygrania 17 czerwca 2023 roku podczas Polish Legacy Championship

 • 2 dla Katowic, jako że Katowice z sukcesem dźwignęły się z ziemi z organizowaniem turniejów krajowych w swoim lokalnym game store


Widełki czasowe dla każdego z miast do zorganizowania swoich turniejów muszą i będą musiały spełniać odpowiednie kryteria czasowe, tak by w konkluzji 6 miesięcy, licząc od lutego, móc z wyprzedzeniem przygotować się do wyjazdu do Włoch.

 • Warszawa otrzymała czas na marzec - kwiecień

 • Łódź na maj - czerwiec

 • Katowice na lipiec - sierpień


Nazwa turnieju została zaproponowana przez kolegów z Łodzi jako Bitwa Warszawska, osobiście jednak termin średnio mi odpowiadał i zdecydowałem się na nazwę Warsaw Legacy Challenge, nawiązując też w ten sposób do innych turniejów w Polsce takich jak Łódź Legacy Trial, Polish Legacy Championship czy Legacy Haj Stejk.
Niewątpliwie pewnym kłopotem dla mnie był wybór odpowiedniego miejsca na wydarzenie i muszę przyznać, że szukałem miejscówki po hotelach, salach konferencyjnych, domach kultury i tym podobnych. Jeden z pomysłów zakładał rozegranie turnieju w remizie strażackiej, co mogłoby być całkiem zabawne. W końcu jednak mój wybór ograniczył się do jednego z dwóch z warszawskich local game store i po skonsultowaniu możliwości z innymi graczami z Warszawy, zdecydowałem się zorganizować turniej w Centrum MTG. 

 

Punkt 2 - Warsaw Legacy Challenge - Metagame BreakdownZanurzymy się teraz w głębokiej otchłani analiz dotyczących metagame turnieju Warsaw Legacy Challenge.
 

Podczas dokonywania analizy metagame turnieju, zdecydowałem się podzielić decklisty graczy na 4 główne typy decków, którymi będą kolejno:

 1. Aggro

 2. Control

 3. Combo

 4. Midrange

Zanim zaczniemy, chciałbym zwrócić uwagę na niezwykłą trudność przy próbie klasyfikacji niektórych talii formatu Legacy. Niektóre decki w Legacy nie są oczywistymi deckami Agrro, niektóre też łączą w sobie cechy wielu różnych typów - przykładem takiego zestawienia może być na przykład Painter, który bywa określany mianem combo, prison oraz aggro decku.
Jak widać na załączonym obrazku, podczas turnieju Warsaw Legacy Challenge nie było zdecydowanej dominacji jednego typu decków. Decki Aggro (22) oraz decki Combo (22) zetknęły się ze sobą w tej samej ilości. Nieco mniej bo jedynie 9 pojawiło się decków typu Control, a zdecydowanie najmniej było decków typu Midrange (5).


 

Pomimo ostatnich banów kart takich jak Expressive Iteration oraz White Plume Adventurer, patrząc na różnorodność decków typu Aggro, liczba strategii wykorzystujących w swoich spisach Delvera oraz mechanikę Initiative, nie zmalała. Na załączonym wykresie widać wyraźnie, że Delver był najpopularniejszym wyborem ludzi na turniej - pojawił się aż w liczbie 8 sztuk. Kolejnym popularnym deckiem Aggro jest z kolei Initiative Stompy, której los zdawał się być przesądzony po wspomnianych banach, a jednak jej wybór był na turnieju drugim najpopularniejszym z pośród decków Aggro.
 

Kolejno po deckach typu Aggro, na turnieju Warsaw Legacy Challenge dało odczuć się liczbę decków typu Combo, gdzie ich liczba była taka sama jak tych pierwszych (22).


Do dwóch najpopularniejszych archetypów combo decków podczas Warsaw Legacy Challenge możemy zaliczyć Reanimatora, którego ogólna obecność w polskim metagame jest nad wyraz duża (7). Nie każdy Reanimator na turnieju jednak stosował tą samą strategię na pokonywanie przeciwników, jednak szerzej to zagadnienie zostanie omówione w analizie graczy Top16. Drugim najpopularniejszym combem wybieranym przez graczy na turniej Warsaw Legacy Challenge był Painter, z marnym wynikiem do swojego poprzednika Reanimatora bo wystąpił w zaledwie trzech sztukach.

Na wzmiankę zasługuje również wybór graczy grających talią Cloudpost, która mimo że nie uchodzi za deck combo w ogólnym rozumieniu, jej gameplan należy zdecydowanie zaliczyć do nieuczciwych, dzięki czemu plasuje się na tym samym miejscu pod względem wystąpień na turnieju co Painter (3).

 

Na trzeci plan wystąpień ilościowych podczas Warsaw Legacy Challenge, wchodzą decki Control. Ich liczba była już zdecydowanie mniej odczuwalna podczas turnieju, niż strategii wymienionych przeze mnie wyżej. Na 1 miejscu i jednocześnie w największej ilości występował deck 8cast prowadzony łącznie przez 5 zawodników. Pozostałe archetypy występowały już po jednej sztuce.

Na szczególną wzmiankę zasługuje tutaj pilot decka Lands, gdyż wykorzystuje on swoim spisie nową kartę z dodatku March of the Machines - Wrenn and Realmbreaker. Gwoli przypomnienia, nowy dodatek wyszedł do gry zaledwie dzień przed turniejem Warsaw Legacy Challenge.


 

Na ostatnim miejscu plasują się wystąpienia decków typu Midrange i muszę przyznać, że przedstawienie ich było dla mnie najtrudniejszym zadaniem. Podziału dokonałem na podstawie własnych obserwacji i wniosków, oraz value generowanego przez te decki w grach z innymi przeciwnikami. Z tego powodu, nie pasowały one moim zdaniem do innych rodzajów decków, aniżeli właśnie typu Midrange. W toku rozgrywek prowadzonych w trakcie Warsaw Legacy Challenge, mieliśmy jedynie 5 takich talii więc stanowiły one niewielką siłę w porównaniu do reszty. Finalne wyniki pilotów nie były też jakieś znaczące, gdyż na najwyższym miejscu znalazł się akurat mój własny Nic Fit - 20.

Dziwi mnie zdecydowanie występ decka Bant Order, gdyż w ostatnim czasie bardzo popularna jest wersja tego decka wykorzystująca w swoich spisach kartę - Atraxa, Grand Unifier. Spodziewałem się na tym turnieju zdecydowanie większej ilości tej konstrukcji niż zaledwie jednej.


 

Punkt 3 - analiza decklist Top16
 

Top 16 turnieju Warsaw Legacy Challenge po rozegraniu swissa wyglądało następująco.

1

Łukasz Matusiak (Boros Initiative) 4-1-1

2

Rafał Lachtera (RB reanimator) 4-1-1

3

Nicholas Boltuć (Boros Initiative) 4-1-1

4

Krzysztof Kleiner (UR Delver) 4-1-1

5

Jakub Świderek (RG Tyranid Stompy) 4-1-1

6

​Artur Bogusiak (Boros Initiative) 3-0-3

7

Adam Gerwatowski (Boros Initiative) 3-0-3

8

Marek Szymański (UR Delver) 3-0-3

9

Wiktor Werner (UB Reanimator) 3-0-3

10

Maciej Fidziński (UR Delver) 3-0-3

11

Mikołaj Wyspiański (Black Saga Storm) 4-2-0

12

Maksymilian Czachur (UR Delver) 4-2-0

13

Rafał Pękala (Show & Tell) 3-0-3

14

Grzegorz Jezierski (Tin Fins & Doomsday Combo) 4-2-0

15

Krzysztof Mazurek (UR Delver) 3-0-3

16

Paweł Smoliński (Cephalid Breakfast) 4-2-0

Już od razu możemy zaobserwować, że decki Aggro oraz decki Combo konkurują tutaj o miejsca. Żadna controla ani midrange deck nie przedostały się do Topa.

Warto wspomnieć, że podane wyniki wskazują zajęte miejsca przed rozegraniem TOP16 i finalne standingi wyglądały nieco inaczej.


Przyjrzyjmy się finalistom!


 

Miejsce 16


Paweł Smoliński - Cephalid Breakfast


Jedyny Cephalid Breakfast na turnieju, przedarł się przez pozostałych zawodników zapewniając sobie 16 pozycję i jednocześnie wchodząc do Top16. Interesujący dwuliniowy plan decku niewątpliwie sprawił, że przeciwnicy mieli trudność z pokonaniem takiego opponenta, o czym świadczy wynik po swissie

4-2-0.

Pilot decka przybył na turniej aż z Wrocławia. Gratulacje! 

Miejsce 15


Krzysztof Mazurek - UR DelverZnany pilot Delvera z Warszawy oraz finalista Mistrzostw Polski Legacy 2022 roku.

Wygląda na to, że jego Delver miewa się dobrze mimo braku Expressive Iteration i Krzysiek w miejsce tej karty gra między innymi Chart a Course. Bywa określany jako człowiek z młodszego pokolenia na polskiej scenie formatu. Również brawa za dobry wynik 3-0-3! 

Miejsce 14


Grzegorz Jezierski - "Marek Nieumarły" - Tin Fins & Doomsday Combo


Stary wyjadacz Legacy z Warszawy, po raz kolejny udowodnił, że wynik można zrobić dowolnym deckiem. Znany jest z tego, że lubuje się w nieuczciwych konstrukcjach, co ewidentnie widać na załączonym obrazku. Nie mogąc zdecydować się na jeden deck, połączył dwa ulubione w jeden. Na pierwszym planie widzimy Reanimatora z opcją, na drugim sideboardowy Doomsday.

Wynik 4-2-0!


 

Miejsce 13


Rafał "Rav" Pękala - Sneak & ShowJedyny człowiek na turnieju, który w oczekiwaniu na Top16 wychodził więcej kroków niż podczas spacerów w dziećmi. Jego lista jest równie ciekawa jak sam gracz, nie tylko z powodu jej poziomej wersji. Rafał przybył na turniej aż z Rzeszowa, który mojemu sercu jest zdecydowanie najbliższy, a ekipa wyjazdowa z pośród uczestników turnieju - najliczniejsza. Deckiem jego wyboru okazał się być tym razem Sneak & Show, w oryginalnej, tradycyjnej wersji bez Fabli lub Atraxy.

Wynik przed Top16 3-0-3!


 

Miejsce 12


Maksymilian Czachur - UR Delver


Drugi Delver w Top16 oraz kolejny gracz z Rzeszowa. Występ Maksa w tym turnieju można śmiało nazwać debiutem, gdyż nigdy wcześniej nie zdarzyło mu się zagrać comptetetive turnieju Legacy. Sideboard opracowany przez Maksa daje wiele do myślenia, zupełnie jakby pilot decka chciał przygotować się na każdy matchup.

Dobry wynik jak na 1 występ, 4-2-0!


 

Miejsce 11


Mikołaj Wyspiański - Black Saga Storm


Kolejny gracz z Warszawy oraz obok Grzegorza Jezierskiego były uczestnik Mistrzostw Świata. Niewątpliwie bardzo ciekawy wybór decka, który posiada aż 3 linie gry.

 1. Pierwsza. Pokonać przeciwnika przy pomocy comba i karty Tendrils of Agony.

 2. Druga. Zwyczajnie przyzywając construct tokeny z Urza's Sagi.

 3. Trzecia. Sideboardowy plan w postaci alternatywnego combo Leyline of the Void + Helm of Obedience.

Wynik przed Top16 4-2-0!


 

Miejsce 10


Maciej "Fidzio" Fidziński - UR DelverPrawdziwy dinozaur warszawskiej sceny formatu, jedna z nielicznych osób w Polsce, o której można powiedzieć że ma wszystko - łącznie z Power 9, oraz Mistrz Polski Legacy 2022 roku. Jego wyborem turniejowym od zawsze był Delver, dawniej w wersji RUG, obecnie zaś w klasycznym wariancie UR. Deck Fidzia jest jedynym spisem spośród 8 decklist Delverów turnieju Warsaw Legacy Challenge, który wykorzystuje w decku kartę Reckless Impulse - kartę znaną z wykorzystywania w Mono R Stormie. 

Miejsce 9


Wiktor "Wiktul" Werner - UB ReanimatorJeden z dwóch ojców założycieli Akademii Legacy, słynący ze swojego uwielbienia do decka jakim są Landsy. Tym razem postanowił pilotować ciekawą wersję Reanimatora własnego pomysłu - przyznam szczerze, że miałem problem wpisując nazwę decka przy jego nazwisku. Decklista łączy w sobie cechy Show&Tella oraz Reanimatora, a post side wkłada dodatkową, ewentualną opcję w postaci Echo of Eons + Hullbreacher. Ciekawe, że tylu graczy w Top16 postanowiło grać właśnie w ten sposób - udawać granie jednym deckiem, aby po sideboardzie zamienić go na drugi. Widać strategia ta okazała się być bardzo efektywna, jednak nie dość by sięgnąć przy jej pomocy po wyższy wynik.

Wynik Wiktora to zaszczytne 3-0-3! 

Miejsce 8


Marek Szymański - UR Delver


Czwarty już Delver w Topie daje wyraźnie do zrozumienia, że deck ten ma się bardzo dobrze mimo banu karty Expressive Iteration. W przypadku tego spisu bardzo ciekawy jest dobór kart w mainie - Snapcaster Mage, Vapor Snag, Spell Pierce. Nie są to karty, które widujemy w tym archetypie codziennie. Nie znam Marka zbyt dobrze więc niewiele mogę tutaj napisać ale wyniku gratuluję!

3-0-3!


 

Miejsce 7


Adam "Gerwaz" Gerwatowski - Boros Initiative


Drugi z ojców założycieli Akademii Legacy, kreator kontentu, długoletni gracz formatu oraz grinder. Na temat Adama słyszy się wiele niepochlebnych opinii ale nie można mu odmówić umiejętności grania w karty co udowadnia na każdym turnieju w jakim uczestniczy. Deckiem jego wyboru okazała się być tym razem Boros Inicjatywa, deck którego rokowania po banach na dalszą egzystencję były niezwykle niskie. Być może w odpowiednich rękach stanowi on maszynę nie do zatrzymania co Adam zresztą udowodnił - wygrywając cały turniej i dzieląc się slotem do Bolonii z innym zawodnikiem. Wynik przed Top16 3-0-3! 

Miejsce 6


Artur Bogusiak - Boros Initiative


Spis Artura niemal identyczny jak kolegi wyżej, jedyne różnice to pojedyncze karty sideboardowe. Widać wyraźnie, że obaj panowie mają ze sobą sporo do czynienia co pokazuje wynik Artura podczas Warsaw Legacy Challenge. Nie zatrzymuję się tutaj na dłużej, gratuluję dobrego wyniku przed Topem 3-0-3 i życzę powodzenia w kolejnych walkach o slota do Bolonii. 

Miejsce 5


Jakub "Świder" Świderek - RG Tyranid Stompy


Oto człowiek, który pokonał mnie w walce o miejsce w Top16. Wybór Jakuba w tym turnieju nie jest tradycyjnym Cloudpostem ale specjalnie dopracowanym i przetestowanym deckiem. Zastanawiająca może być nazwa decklisty, gdyż czerwonych kart w decku widzimy całą jedną - Mawloca. Interesujące może być również używanie dodatkowej Emrakul oraz stwora dobranego pod meta z Initiative - Undermountain Adventurer. 3 sztuki mainowych Endurance bez wątpienia przydały się Jakubowi w mecie tak pełnej Delverów i Reanimatorów.

Niezły Gracz, Niezły Wyczyn! Wynik przed Topem - 4-1-1. 

Miejsce 4


Krzysztof Kleiner - UR Delver

Ostatni już, piąty i najlepszy UR Delver, któremu udało się dotrzeć nie tylko do TOP16 ale również do najlepszej czwórki. Krzysztof przyjechał na Warsaw Legacy Challenge z Katowic, gdzie będziemy mieli okazję zagrać o kolejne sloty na wakacjach. Jego lista jak widać na załączonym obrazku przechodziła przed samym turniejem różnego rodzaju zmiany, aby finalnie skupić się na klasycznej wersji Delvera bez zbędnych udziwnień. Być może właśnie to zadecydowało o jego świetnym wyniku. Wynik przed Topem 4-1-1!


 

Miejsce 3


Nicholas Bołtuć - Boros Initiative


Trzecia już Boros Initative w Top16 różniąca się jednak zbytnio od dwóch wcześniejszych. Mikołaj w swoim spisie zdecydował się na granie kartami w postaci Elite Spellbindera oraz Anointed PeaceKeepera. Zastanawiające jest również sidowe Gaea's Blessing, wsadzone tam zapewne ze strachu przed matchupem z Painterem. Wynik przed Top16 4-1-1.
 

Miejsce 2


Rafał Lachtera - RB Reanimator

Jego lista to idealny przykład klasycznego RB Reanimatora - z wykorzystaniem klasycznych zdaniem gracza odpowiedzi na combo, Chancellor of the Annex. Podobnie jak w przypadku Delvera, który dotarł do Top4 widocznie klasyczne wersje decków są kluczem do osiągania wyniku. Wynik przed Topem 4-1-1! 

Miejsce 1


Łukasz "Matys" Matusiak - Boros Initiative


Drugi obok Adama Gerwatowskiego zwycięzca turnieju oraz jedyny gracz na całym evencie, który zdecydował się na używanie w decku mało popularnej karty w postaci Comet, Stellar Pup. Bez wątpienia właśnie ten tech zapewnił mu zwycięstwo na innymi przeciwnikami. Jego lista jest również podobna do tej używanej przez Nicholasa Bołtucia. Sideowy Gaea's Blessing jako odpowiedź przeciwko Painterowi wskazuje, że deck ten definitywnie ma slaby matchup z wspomnianą strategią. Wynik przed Topem 4-1-1!
 


 


Warto wiedzieć, że w Top16 nastąpił split. Część graczy zdecydowała się odebrać nagrody w postaci boosterów, druga część natomiast postanowiła walczyć o kwalifikację do Bolonii oraz Puchar.


Finalnymi zwycięzcami turnieju okazali się być Adam Gerwatowski z Łodzi oraz Łukasz Matusiak z Warszawy. Gratulacje dla zawodników!
 

Punkt 4 - Podziękowania

Serdeczne i ciepłe podziękowania wszystkim partnerom, przyjaciołom oraz każdemu kto dobrze życzył Niezłemu Wyczynowi w realizacji tego turnieju. Jest to pierwszy duży turniej, który zdarzyło mi się organizować i z tego co zdążyłem się już zorientować - udany.


Szczególne podziękowania należą się Akademii Legacy, która zdecydowała się przekazać 2 sloty jako formę nagrody dla zawodników tego turnieju. Dziękuję im również za wsparcie medialne jakie zapewnili podczas realizacji tego projektu.


Ogromne podziękowania dla Centrum MTG, które chętnie przystało na moją propozycję zorganizowania turnieju w ich skromnych progach. Nie sądzę, abym był zdolny podołać temu zadaniu samodzielnie. 

Teraz nadeszła pora, aby Niezły Wyczyn skupił się ponownie na tym co idzie mu najlepiej - promowaniu decka Nic Fit w Polsce i nie tylko!


 

Jeśli spodobał Ci się mój opis turnieju i metagame breakdown oraz lubisz kontent tworzony przez Niezły Wyczyn, możesz zostać na bieżąco z publikowanymi przeze mnie treściami klikając tutaj lub w zakładce bloga - kontakt.


Przydatne linki:


https://europeanlegacymasters.com/


https://www.akademialegacy.pl/


https://www.centrum-mtg.com.pl/


429 wyświetleń0 komentarzy
bottom of page