top of page

Cabal Therapy Guide & bonus

Zaktualizowano: 29 mar


 

Artykuł ten dedykowany jest osobom, którzy grają format - Legacy. Jeśli czytasz ten wpis i Legacy cię mało interesuje, liczę, że zostaniesz do końca choćby dla poszerzenia swojej wiedzy z pewnego zakresu.Poza tym, nim przejdę do głównego zagadnienia tego wpisu, należałoby zrobić jakiś generalny ranking - jakie discard karty moim zdaniem kwalifikują się do grania w Legacy oraz jakie są lub były, a nawet mogą być grane. Nie będę klasyfikował discardu ograniczając się jedynie do kart, które po prostu wyrzucają rzeczy z ręki przeciwnika. W moim zestawieniu możecie też znaleźć karty, które potrafią robić inne rzeczy. Ponieważ pula zasobów jest olbrzymia, postaram się skupić na najlepszej dziewiątce.

 

 

9


Na pierwszy ogień postanowiłem rzucić klasyka, którego jak sądzę nikt się nie spodziewa. Jak pisałem, nie tylko na zwykłych discard kartach będę się skupiał, ale również na takich, które inne rzeczy robić potrafią.


Dawny top formatu i dawniej obok Jacka 2:0 najlepszy planeswalker w grze. Nie jestem pewien, kiedy Liliana została wyparta z mety ale chyba nastąpiło to jakoś w czasach przed drukiem innego 3manowego walkera - Oko, Thief of Crowns.


W dawnych czasach grano często i śmiale, pojawiała się w spisach jundowych, bugowych ( Shardless Bug ) oraz innych niszowych konstrukcjach.


Postanowiłem wspomnieć o niej tutaj, z uwagi na jej plusową umiejętność, jaką jest - każdy gracz discarduje kartę. Z uwagi na tego skilla właśnie, plasuję się na 9 miejscu w moim rankingu discard spelli w formacie Legacy.


Fun fakt - Pox zdaje się chętnie wykorzystuje jej sprawdzony potencjał do masakrowania oponnentów. Nie mogę powiedzieć, żeby ta talia grała ale jeśli spotkacie Poxa na turnieju, liczcie się z obecnością Lilek w środku. 

8


Pierwsze pytanie jakie bym usłyszał, patrząc na kartę wyżej i myśląc o Legacy:


" A gdzie to gra? "


Otóż, gra bo gdyby nie grało to nie zawierałbym tego przykładu w tym zestawieniu. Raczej jest to karta sideboardowa, sam właśnie rozważam zakup kilku sztuk z uwagi na niewielki koszt tego kartonika. Brutality można od czasu do czasu spotkać w deckach typu Dark Depths lub Reanimator, prędzej w tym pierwszym niż drugim. W Reanimatorze, jak się pewnie domyślacie stanowiłaby funkcję świetnego enablera do napychania grobu no ale są oczywiście karty, które robią to lepiej więc nie ma potrzeby grać czymś takim.


Z mojego punktu widzenia, jest to po prostu bardzo dobry i funkcyjny spell, który warto trzymać w klaserku bo może się przydać w 1-2 sztukach.


 

7


Starszym graczom formatu ale nie dinozaurom, na pewno znane są playe decka noszącego miano - Czech Pile lub inaczej 4c Controli, która była bardzo popularna w formacie Legacy do czasu banu Deathrite Shamana.


Obecnie od czasu do czasu możemy ją jeszcze spotkać, jej sławetna synergia z kartą Snapcaster Mage nie daje o sobie zapomnieć. Obie te karty można spotkać choćby nawet w Grixis Controli, która dosyć niedawno była całkiem popularną talią z uwagi na znane wykorzystanie Narsetki + Day's Undoing Combo.


 

6


Dobrze czytasz. To robi - wyrzuć rękę, dostaniesz 3 many. Zielony gracz pomyśli, że to beznadziejne no ale cena LEDa nie bierze się znikąd - przynajmniej 350 euro za sztukę w niezłym stanie!


Dlaczego umieściłem tę kartę dopiero na 6 miejscu, skoro jest podstawą większości combo decków w Legacy ? W rankingu discardu mieszczą się głównie czarne karty, które pozwalają wyrzucać karty z rąk przeciwników. LED wyrzuca karty z naszej ręki, więc nie jest to taki discard, o jakim zwykle myślimy. Myśląc o LEDzie raczej mamy w głowie enablera do skręcenia się.


 

5


Wiem, gracze formatu zjedzą mnie żywcem, czytając, że obie karty określam jako "te same". W gruncie rzeczy jest to jednak prawda. Mowa oczywiście o zaklęciu Unmask i cricie Grief.


Obie karty uplasowałem na tej pozycji, z uwagi na fakt, że obie można zagrać w ten sam sposób, usuwając czarną kartę z ręki, aby zadziałały za darmo. Również obie grają wyłącznie w Reanimatorze stąd miejsce dla nich to samo. Wprawne oko dostrzeże jednak między nimi drobną różnicę. Unmaska można zagrać w samego siebie, natomiast Griefa już nie bardzo.
 


 

4

Hymn był grany w Legacy od zawsze, zdaniem wielu ludzi i samych Wizardów, uchodzi za najlepszy discard jaki wydrukowano.


Podobnie jak Liliana, o której wspomniałem wyżej pojawiał się przeważnie w tych samych deckach co ona sama. Edycja Fallen Empires w której nastąpił druk tego czaru wypuszczona została w 1994 roku. Zobaczcie ile czasu minęło od druku, a potencjał karty wciąż żywy.


 

3


Cabal Therapy - mój główny powód, dla którego zdecydowałem się pisać ten post. Bardzo bym chciał, aby była wyżej w rankingu, jednak niestety jej obecność w mecie formatu bardzo się uszczupliła. Dawniej terapię można było spotkać w różnych deckach w Legacy. Grano nią w Stormie na przemian z innym discardem, Dredgu i jego wariacjach, Grixis Delverze gdzie tworzyła fantastyczną synergię razem z młodym pyromancerem.


Śmiem twierdzić, że opinia ludzi na temat Terapii to słaba karta lub za trudna. W przeciwieństwie do całej masy taniego discardu, ona jedyna wymaga od nas prawdziwego myślenia. To nie jest czar mówiący - zagram, wybiorę, wyrzucę. 

2Tak, Inkwizycja. Często zamiennie z inną kartą określana mianem najlepszego czaru, który wyrzuca karty z ręki gracza. Moim zdaniem jednak gorsza z uwagi na wbudowane ograniczenie - nie pozwala ona wyrzucić dowolnej karty, a jedynie te z kosztem CMC 3 lub mniejszym.


 

1

Pamiętam czasy, kiedy jedyną edycją, z której był Thoughtseize, był Lorwyn i cena za sztukę przebijała 150 zł. Foliowane z tej edycji zdaje się dalej kosztują więcej niż tysiąc. Mam znajomego w Rzeszowie, który w momencie wyjścia dodatku Theros, gdzie nastąpił przedruk tego czaru - postanowił skupić sporą ilość tej karty, licząc na to, że jej cena wzrośnie w przyszłości. Gdy byłem u niego w domu, doszukałem się liczby 57.


 


Tym sposobem przebrnęliśmy przez pierwszą część zagadnienia i widzimy się już za chwilę w części drugiej. Przewiń stronę jeśli masz chęć poszerzyć swoją wiedzę lub masz ochotę poznać tajniki grania jednej z kart przedstawionej wyżej.


Jeśli nie masz ochoty poszerzać swojej wiedzy, przewiń stronę dla treningu palców.

 Część 2


 

Cabal Therapy GuideDlaczego warto to wiedzieć skoro chcę opisać kartę, która praktycznie nie gra?

Z kilku powodów:

 • Po pierwsze, możecie trafić na kogoś kto nią zagra i tym sposobem ustrzec się przed utratą kart z ręki;

 • Po drugie, możecie sami zdecydować się na granie tą kartą i wówczas, będziecie przeszukiwać internet, w celu znalezienia odpowiedniego poradnika;

 • I po trzecie oraz najmniej ważne - bo jest to ciekawe. Osobiście bardzo lubię dowiadywać się nowych ciekawych rzeczy. Liczę na to, że wy również.

 

Na wstępie tylko informacja. Będę się skupiał tylko i wyłącznie na kartach, które nazywałbym mając Terapię w opening hand na draw i na playu.


 

Maverick ( Biało zielone ludziki )


Draw: Knight of the Reliquary, Green Sun's Zenith, Swords to Plowshares


Wyjaśnienie :

 1. Swordsy to jedyny remowal jakim przeważnie dysponuje ta talia, czasem jest to również Prismatic Ending lub P.Fire. Ending przegrywa jednak ze swordem z uwagi na prędkość czaru, a Punishing Fire nie zabija wszystkiego. Generalnie Swordsy są najlepszym białym remowalem na stwory w grze, więc jeśli chcemy uchronić nasze zagrożenie, to je powinno się nazywać.

 2. Drugim wyborem jest zielony zenit z prostej przyczyny. Z jego pomocą przeciwnik może wyszukać prawie każde zagrożenie z decka w stół. Po co zamartwiać się jakimś upierdliwym stworem przeciwnika, skoro można pozbyć się problemu za wczasu.

 3. I trzeci wybór to rycerz. Jest to najlepszy crit, lub drugi najlepszy jaki gra w tej talii (Questing Beast). Jest solidnym clockiem, a jego umiejętność wyszukiwania dowolnego landa na pole gry, bywa problematyczna, zwłaszcza jeśli owymi landami bywają Wastelandy, Karakas, Bojuka Bog itd.

Play: Noble Hierarch, Green Sun's Zenith


Wyjaśnienie:

 1. Hierarch jest podstawową manodajką w każdej wersji Mavericka, oraz stworem boostującym inne stwory podczas combatu ( 1 ). Talia ta potrzebuje sporej ilości many w early game, żeby robić to co ma robić - realizować swój gameplan. W takim wypadku, żeby popsuć przeciwnikowi szyki, nazywanie hierarcha z Terapii bywa wyśmienitym pomysłem.

 2. Nazywanie zielonego zenita na playu ma jeszcze większe znaczenie niż na draw. Z prostej przyczyny. Kierowca Mavericka powinien chcieć w pierwszej kolejności zapewnić sobie dostęp do większej ilości many, szukając na przykład w 1 turze Dryad Arbor. Nawet jeśli tego nie zrobi, może przecież w swojej drugiej turze wyszukać wspomnianego już hierarcha.


 

Death & Taxes ( Śmierć i podatki )


Draw: Thalia, Guardian of thraben; Stoneforge Mystic


Wyjaśnienie:

 1. Thalia jest kartą, która zagrana w początkowej fazie gry stwarza wielu deckom spory problem. W połączeniu z Rishadan Portem, ciężko jest wybrnąć z sytuacji, gdzie nasza mana jest dobrze atakowana za jej pomocą oraz landu jednocześnie. Jest to dobry cel do nazywania jeśli boimy się takiego scenariusza.

 2. Lepszym wyborem jednak jest Stoneforge Mystic. Ten tutor po dowolny equipment może nam bardzo uprzykrzyć życie, zwłaszcza jeśli bywa od 1 tury chroniony przez Mother of Runes. Osobiście prawie zawsze nazywam Mystica nad Thalią, z uwagi na lęk przed straszną kartą - Kaldra's Compleat.


Play: Mother of Runes, Aether Vial,


Wyjaśnienie:

 1. Mother of Runes bywa bardzo problematyczną kartą, gdyż chroni pozostałe stwory grane przez Death & Taxes. Aby uniknąć niepotrzebnej sytuacji, w której nasz remowal staje się bezużyteczny, dobrze jest nazwać właśnie matkę.

 2. Fiolka natomiast sprawia, że landy nie są przeciwnikowi zbytnio potrzebne do gry, co więcej przeciwnik może z nich zrobić lepszy użytek - na przykład tapując nam manę lub wstawiając do gry constructy z Urza's Sagi. Wracając do tego potężnego artefaktu, ma on potencjał do uprzykrzenia nam życia na wiele sposobów, gdyż za przekręcenie go w lewo można wstawić do gry całą gamę złośliwych i denerwujących stworzeń. 

Delver ( Zbanujmy cały deck )Draw: Daze, Brainstorm


Wyjaśnienie:

 1. Istnieje olbrzymie prawdopodobieństwo, że przeciwnik będzie miał Daze w startowej ręce. Karta ta chroni zagrane przez przeciwnika zagrożenie.

 2. Sporo graczy popełnia ten błąd, widząc zagrywaną weń Cabal Therapię i mając w ręce Brainstorma, zwyczajnie pozwalają resolwować czar lekceważąc szansę na trafienie. Zapominacie w końcu, że brainstorm jest kartą, która gra w każdym niebieskim decku. I jest jedną z najpopularniejszych kart w formacie Legacy.


Play: Dragon Rage Channeler, Brainstorm


Wyjaśnienie:

 1. Nie widzę zbytniego powodu, dla którego mielibyśmy nie nazywać Chanelera w grze z Delverem na playu. Ta karta sama wygrywa gry, niweluje martwe drawy przeciwnika oraz napędza grób pod większe zagrożenie w Delverze - Murktide Regenta. Gdy grała w formacie Małpa, byłem zdania, że to właśnie DRC powinien dostać bana, aby odciąć deck od jednej karty i osłabić drugą. Zdaniem community jednak małpiszon okazał się być gorszy i teraz męczymy się z Delverem na nowo.

 2. Podobnie jak na draw, możemy nazywać brainstorm w ciemno, licząc na to, że przeciwnik prawie na pewno keepnął go w opening handzie. Jest to jednak gorszy wybór niż Channeler.


 

Reanimator ( Nigdy nie kręcę się w pierwszej )Draw : Reanimate, dowolna inna reanimacja


Wyjaśnienie:

 1. Z moich doświadczeń z gier z tym deckiem wynika, że zwykle kręci się on w 1 turze i do drawu dochodzi raczej rzadko, więc nazywanie kart z Cabal Therapii raczej może nie mieć już znaczenia. Gdyby jednak doszło do wolnego rozpoczęcia rozgrywki przez gracza reanimatora, na przykład za pomocą karty Faithless Looting, wówczas swobodnie celujemy w Reanimate lub dowolna inną reanimację.

Play : Entomb, Reanimate, Faithless Looting


Wyjaśnienie :

 1. Entomb jest najlepszym enablerem w tym decku, będąc faktycznym tutorem po dowolnego crita. Bez entomba może być ciężko przeciwnikowi nas pokonać.

 2. Reanimate z kolei jest najlepszą reanimacją, gdyż w przeciwieństwie do pozostałych kosztuje jedynie 1 many. Idealna pierwsza tura gracza Reanimatora może wyglądać tak: Land + Dark Ritual = Thoughtseize, Entomb, Reanimate = Wygrałem.

 3. Looting z kolei jest kartą, która umożliwia tej talii kopanie się po odpowiedzi na nasz graveyard hate. Jeśli gram Leyline of the Void i zaczynam, nazwanie tego czerwonego czaru bywa dobrym pomysłem.


 

Show & Tell ( UR ) ( Pokażę i wygram )


Draw: Show & Tell, Brainstorm


Wyjaśnienie:

 1. Trudny wybór. nazywać karty, które szukają comba czy nazywać element comba. Decydując się na to drugie, wybieramy kartę Show & Tell, gdyż jest ona lepsza niż wszechobecny w spisach tego decku Sneak Attack.

 2. Decydując się na trafianie w karty szukające comba, powinniśmy zacząć od Brainstorma.


Play: Brainstorm, Ponder


Wyjaśnienie:

 1. Powód praktycznie taki sam jak opisałem powyżej. Ponder jest gorszym wyborem.


 


Random opponent ( Scoutowanie pomaga )


Draw: Dowolna karta, której możemy się spodziewać w decku przeciwnika po zagraniu przez niego jednego landa

Play: Brainstorm, Force of Will


Wyjaśnienie:

 1. Powód jest prosty. Generalnie na draw, jeśli przeciwnik zaczyna i zagrywa jakiś land to na jego podstawie możemy się już domyślać z czym mamy do czynienia.


Najpopularniejsze karty formatu Legacy wg strony MTGTOP8.

 

Elfy ( Małe zielone ludziki )


Draw: Glimpse of Nature, Natural Order


Wyjaśnienie:

 1. Glimpse jest kartą, dzięki której Elfy zwykle się kręcą. Istnieje spora szansa, że nas nie zabiją po nazwaniu tej karty.

 2. Za pomocą ordera wyszukiwany jest Craterhoof Behemoth oraz problematyczny Progenitus - dwa główne wincony elfów. Co więcej Elfy zagrywają Ordera bez problemu w drugiej czy trzeciej turze.

Play: Glimpse of Nature, Green Sun's Zenith, Heritage Druid


Wyjaśnienie:

 1. Powód Glimpse of Nature, taki sam jak na draw.

 2. Zenith zwyczajnie, podobnie jak w Mavericku wyszukuje wszelkie potrzebne Elfy do kręcenia się z talii do gry. Nawet jeśli wyrzucimy przeciwnikowi Glimpse i pozbawimy go na chwilę paliwa, z pewnością użyje właśnie Zenitha, aby wyszukać sobie Elvish Visionary lub dowolnego innego Elfa.

 3. Druid razem z Nettle Sentinelem, jest podstawą comba. Bez niego ciężko jest temu deckowi realizować swój plan.


 

Gobliny ( Muxus w drugiej, wygrałem )


Draw : Muxus, Goblin Ringleader


Wyjaśnienie:

 1. Muxus robi w Goblinach prawie dokładnie to samo, co Craterhoof w Elfach. Oczywiście stwory te bardzo różnią się od siebie ale ich wejście do gry przeważnie ją kończy. Gobliny nie grają Gaea's Cradle, żeby go zagrać. Wrzucają go do gry za pomocą Goblin Lackeya. Niestety będąc na draw nie mamy możliwości nazwać tego ostatniego, więc w obawie przed najgorszym scenariuszem zaleca się targetowanie tej legendy.

 2. Drugim wyborem może być Ringleader, z podobnego powodu co Muxus. Ten mniejszy Goblin "nie robi jednak gry", a jedynie zapewnia kierowcy decka, paliwo do mordowania nas.

Play : Aether Vial, Goblin Lackey


Wyjaśnienie:

 1. Opisałem pokrótce Lackeya wyżej, na play zwyczajnie mamy możliwość powstrzymać mordercze zamiary przeciwników zanim zostaną wcielone w życie.

 2. Fiolka umożliwia wstawianie stworów przeciwnikowi na instant speedzie - na przykład z końcem tury. Nazywanie jej z Cabal Therapii zmusza przeciwnika, jeśli ją ma, do castowania critów w tradycyjny sposób i co ważne dla nas - o wiele wolniejszy. Warto pamiętać, że Gobliny podobnie jak Death & Taxes, gra landem Rishadan Port, zdolnym tapować naszą manę.


 

Mono R Prison


Draw: Trinisphere, Blood Moon


Wyjaśnienie:

 1. Jeśli dostaniemy pierwszo - turowym Chalicem z 1, to o jakimkolwiek nazywaniu, wcale nie będzie mowy. O ile oczywiście przeciwnik będzie pamiętał o swojej karcie :D Jeżeli jakimś cudem zdarzy nam się z sukcesem zresolvować Terapię i nazwać kartę - to już kwestia indywidualna, czego boimy się bardziej. Z Bloodmoonem da się grać, Trinisphera bardzo przeszkadza w pierwszych turach gry.


Play: Chalice of the Void


Wyjaśnienie:

 1. Chalice jest kartą, od której generalnie składa się cały nasz gameplan - przeważnie. Raz zagrany będzie przeszkadzał do czasu aż znajdziemy na niego odpowiedź.


 

8 cast ( Osiem forców )


Draw: Kappa; Emry, Lurker of the Loch, Karn


Wyjaśnienie:

 1. 8 Cast, podobnie jak Prison, gra Chalicem więc musimy się liczyć z tym, że do nazywania z Cabal Therapii nie dojdzie. Gdyby jednak przeciwnik go nie zagrał, celujemy w karty, które w naszej opinii stwarzają największe zagrożenie dla naszego planu. U mnie jest to Kappa, gdyż zwyczajnie nie mam co z nim zrobić, gdy już wejdzie do gry. Zapytacie może, dlaczego chcemy nazywać karty, które nie mają niskiego CMC, a takie które mają wyższy. Ponieważ deck ten, zagrywa je bez problemu szybciej niż normalnie.

 2. Lepszym wyborem jeśli Kappa nas nie boli, może być Emry lub Karn jednak nie wszystkie spisy grają jednym bądź drugim.


Play : Chalice of the Void


Wyjaśnienie:

 1. Podobnie jak w Prisonie, Chalice przeszkadza w realizacji naszych planów.

 2. Na playu raczej nie dostaniemy Karnem, Kappą lub Thought Monitorem. Raczej nie oznacza, że to niemożliwe.


 

Aluren ( Nie wiadomo czy się uda, zawsze są 2 uda )


Draw: Brainstorm lub dowolna inna karta, która naszym zdaniem może być niebezpieczna

Play: Brainstorm lub dowolna inna karta, która naszym zdaniem może być niebezpieczna


Wyjaśnienie: Nie ma w tym decku tak naprawdę dobrych kart do nazywania. W Alurenie gra się Brainstormami, więc od biedy możemy typować właśnie w nie. Innym wyborem może być sama karta Aluren, która kosztuje 4 many i minie chwila nim przeciwnik ją zagra. Do tego czasu może się wiele wydarzyć.


 

Dark Depths ( Lubię bić ludzi ludzikiem 20/20 )


Draw: Vampire Hexmage, Not of this World ( opcjonalnie )


Wyjaśnienie:

 1. Jest sporo wersji tego decka, jednak każdy bez wyjątku gra tym szalonym wampirem. Generalnie Cabal Therapia nie jest zbyt dobra na ten deck, ponieważ nie ma zbyt wiele kart do nazywania. Depthsy mogą nas pokonać, nie zagrywając żadnych spelii. Hexmage jest jednak tą kartą, która powoduje szybszy koniec gry niż kombinacja kart Stage + Dark Depths.


Play: Vampire Hexmage, Thoughtseize, Crop Rotation


Wyjaśnienie:

 1. Hexmage na draw i na play jest tak samo dobrym targetem do nazywania.

 2. Nazwanie discardu przeciwnika powoduje, że musi on grać wokół odpowiedzi na swoje combo na ślepo. Nie chcemy, żeby przeciwnik wiedział za dużo o naszym planie działania oraz z czym ma do czynienia.

 3. I na koniec rotacja. Zmagam się z przeciwnymi opiniami, że tej karty nie powinno się nazywać. Ja jednak zapobiegawczo wolę pozbywać się kart, które mogę mi bezpośrednio zagrozić, wyszukując część comba na pole.


 

Lands ( Jeden z nielicznych decków, na który Cabal Therapia jest słaba )


Draw: Valakut Exploration, Endurance


Wyjaśnienie:

 1. Grasz na deck, w którym często ponad połowa kart to landy. Jeśli są karty, których przeciwnik nie zagra w pierwszej turze to te wspomniane linijkę wyżej. Valakut Exploration generuje value, Endurance boli na wypadek gdybyśmy chcieli zagrać naszą Cabal Therapię z grobu.

Play: Exploration, Gamble


Wyjaśnienie:

 1. Na szczęście na play, przeciwko Landsom robimy o wiele więcej niż gdy one zaczynają. Świetnym targetem do nazywania jest Exploration, które wyrzucone z ręki, bardzo spowalnia tą talię.

 2. Gamble - ta karta, jest w tym decku każdą inną kartą. 

Karn Echo ( Dobiorę 7, zrobię 7 treżerów )


Draw: Hull Breacher, Karn the Great Creator


Wyjaśnienie:

 1. Hull Breachera można zagrać z flasha, a talia ta nie ma najmniejszego problemu żeby wstawić w 1 turze 3 źródła many do gry. Z dwojga złego wolę użerać się z narsetką, która da mi dobrać chociaż jedną kartę.

 2. Muszę przyznać, że nie grałem na ten deck dużo razy, jednak bardzo często w tych razach przeciwnik zagrywał Karna bez problemu w pierwszej czy drugiej turze.


Play : Lion's Eye Diamond, Karn the Great Creator


Wyjaśnienie:

 1. LEDa tłumaczyłem już zdaje się w innych combo podobnych taliach. W tym decku jest on potrzebny do odpalenia między innymi comba Echo of Eons + Hull Breacher lub Narset.

 2. Powód Karna taki sam jak na draw.


 

Mono R Storm ( WTF )


Draw: Burning Wish, Birgi God of Storytelling


Wyjaśnienie:

 1. Za pomocą Wisha przeciwnik wyciąga kartę z sideboardu, która nas zabija.

 2. Birgi bywa obligatoryjna do kręcenia się dla przeciwnika. Naturalnie może to również zrobić bez niej, jednak jest to odrobinę trudniejsze.

Play: Ruby medalion, Burning Wish


Wyjaśnienie:

 1. Medalion obniża koszty zagrywania czerwonych czarów, a musicie wiedzieć że praktycznie wszystkie czary w tej wersji Storma są czerwone :D

 2. Burning Wish z takiego samego powodu jak na Draw.


 

Storm ( Który, bo tyle ich jest... )


Draw / Play : Burning Wish, Wishclaw Talisman, Lion's Eye Diamond


Wyjaśnienie:

 1. Na draw i na play nazywa się dokładnie te same karty. Są one niezbędne do kręcenia się dla przeciwnika. Nieważne którą wybierzemy, każdy target będzie dobrym celem.


 

Bant Control ( Gram do terminacji )


Draw: Endurance, Brainstorm

Play: Brainstorm


Wyjaśnienie:

 1. Discard nie jest dobry na Banta. Często jak gram przeciw controli to wyrzucam Cabal Therapię do sideboardu po 1 grze. Zwłaszcza, że przeciwnik często wrzuca na nas Force of Negation. Co jednak nazywać w przypadku gdybyśmy zostawili jedna czy dwie terapie albo dobrali ją w 1 grze? Brainstorm lub Endurance jest dobrym wyborem.


 

Painter ( Pomaluję Twój świat na czarno lub niebiesko )


Draw: Painter's Servant, Karn the Great Creator


Wyjaśnienie:

 1. Painter to element comba, który kosztuje 2 many. Grindstone'a przeciwnik raczej zagra jeśli go dobierze na opening handzie.

 2. Ten deck bez problemu jest zdolny zagrać Karna w drugiej, będącym w decku opcją pod różne dobre karty w sideboardzie. Często gracze Paintera mają w swoim arsenale pod Karnem, Mycosynth Latice, Painter's Servanta lub Grindstone, Liquid Metal Coating itd.

Play: Goblin Welder, Grindstone


Wyjaśnienie:

 1. Istnieje spora szansa, że jeśli wyrzucimy coś z ręki Paintera to za chwile wróci to sobie tym małym sprytnym goblinem.Aby tego uniknąć, nazywamy na playu Goblin Welder.

 2. Grindstone jest tym samym powodem co Painter's Servant na draw.


 

Doomsday ( Usunę sobie deck poza grę i wygram )

Draw: Doomsday

Play: Brainstorm, Doomsday


Wyjaśnienie:

 1. Niestety nie grałem przeciwko tej talii zbyt wiele, jednak w grze z Doomsdayem właśnie te karty bym nazywał zarówno na play jak i na draw.


 

Nic Fit ( Gram EDH w Legacy )


Draw: Green Sun's Zenith, Veteran Explorer


Wyjaśnienie:

 1. W Nic Ficie możecie trafić na wszystko i tylko doświadczony gracz może wiedzieć, z jakim wariantem talii się mierzy. Na szczęście dla mniej doświadczonych osób szkielet Nic Fita jest niemal zawsze taki sam, całą talia zbudowana jest wokół silnika jakim jest zielony Zenit. Podobnie jak w Mavericku czy Elfach, tutaj również przeciwnik wyszukuje sobie stwory z talii w stół. W tym wypadku jednak są to wincony w postaci silnych stworów, które same są zdolne zakończyć rozgrywkę.

 2. Nazwanie Veterana z Therapii, skutecznie powstrzymuje plan przeciwnika do rampienia się, do czasu oczywiście kiedy zagra on zielony Zenith żeby go wyszukać :) .


Play: Cabal Therapy, Green Sun's Zenith, Veteran Explorer


Wyjaśnienie:

 1. Każdy zielony deck w formacie, który gra Zenithem, gra również Dryad Arbor.

 2. Powód Veterana na playu jest taki sam jak na draw.

 3. Cabal Therapia jest trudną kartą do operowania bo nawet jeśli nic nie wyrzuci to robi inną bardzo ważna rzecz - zdobywa informacje. Ja jako gracz tego świetnego czaru uwielbiam wiedzieć co robi przeciwnik albo co może zrobić na podstawie ręki którą zobaczę.


 

Cloud Post ( Emrakul z ręki )


Draw : Green Sun's Zenith, Crop Rotation


Wyjaśnienie:

 1. Czwarty deck, grający Zenithem jaki opisuje. W Poście służy on przede wszystkim do wyszukiwania Primeval Titana, który pełni ważną funkcję w wyszukiwaniu większej ilości landów na pole, a w rezultacie też Eye of Ugin i finalnie Emrakul czy Ulamoga.

 2. Rotacja natomiast zapewnia deckowi dostęp do różnych utility landów, które Gracz Posta ma pod ręką na wypadek różnych sytuacji. Może to być Karakas, Blast Zone, Glacial Chasm, Tabernacle lub Maze of Ith.

Play : Elvish Reclaimer, Green Sun's Zenith


Wyjaśnienie:

 1. Reclaimer jest podstawowym critem, który w early game pomaga wyszukiwać niezbędne Landy do rampienia się, żeby w rezultacie zagrać Tytana lub Zenitha po Tytana.

 2. Powód taki jak na draw przypadku zielonego Zenitha.


 

Burn ( Trzy w ryj )


Draw: Eidolon of the Great Revel


Wyjaśnienie:

 1. Eidolon bardzo przeszkadza w zagrywania naszych czarów, zwłaszcza że większość kart granych w Legacy ma koszt CMC 3 i mniejszy.

Play: Dowolna 1 manowa karta, która naszym zdaniem budzi w nas największy niepokój w grze z Burnem.


 

Madness ( Dążę do porno w pierwszej )


Play : Lion's Eye Diamond, Faithless Looting


Wyjaśnienie:

 1. Jak widzicie w przypadku tej jednej talii nie dodałem co się nazywa na draw. Discard jest na nią bardzo średni, a czasem wręcz pomaga zagrywać spelle z tego decka. Talia zdolna jest wstawić w 1 turze blisko 15 powera i robi to właśnie przy pomocy Leda. Drugim opcjonalnym wyborem może być Looting, jednak dalej jest to gorszy wybór od tego zero manowego artefaktu.


 

Ninja ( Atakuję z zaskoczenia )

Draw: Yuriko, Inflirtrator


Wyjaśnienie:

 1. Nie mam zbyt wielu doświadczeń z tym deckiem, jednak nazywałbym karty, które robią najwięcej rzeczy, wrzucone do gry za pomocą ninjutsu.

Play: Ornithopter lub inny crit, którego przeciwnik może zagrać w 1 turze


Wyjaśnienie:

 1. W nawiązaniu do nazywania kart na draw, na play zwyczajnie chce nazwać karty, które umożliwiają wstawienie stworów z ninjutsu.

 2. Opcjonalnie możemy zawsze celować w Brainstorm. 

Eldrazi ( Szarzy kosmici )


Draw: Thought Knot Seer


Wyjaśnienie:

 1. Seer jest jedyną kartą, robiąca disruption w Eldrazi, nie licząc Chalica. Dodatkowo ten stwór może być bardzo szybko zagrany za pomocą sol landów lub Eldrazi Temple.

Play: Chalice of the Void


Wyjaśnienie:

 1. Powód wyboru Chalica na play jest zawsze taki sam, niezależnie z jakim deckiem się mierzymy.


 

Hoogak ( Najpierw przewinę siebie, potem przewinę Ciebie )

Draw: Altar of Dementia


Wyjaśnienie:

 1. Altar to klucz do wygranej przeciwnika jeśli planuje nas on zabić przy jego pomocy.

Play: Cabal Therapy, Sticher's Suplier


Wyjaśnienie:

 1. Suplier wrzuca do grobu sporo kart, które nie chcemy żeby się tam znalazły. Mogą to być Bridge from Below, Hoogak, Cabal Therapy.


 

Belcher ( Gram jednym landem w decku )

Draw: TBA

Play: Land Grant, Lotus Petal


Wyjaśnienie:

 1. Ten deck kręci się w 1 turze, więc nazywanie kart na draw raczej nie będzie miało miejsca. Na play z kolei chcemy odciąć przeciwnika od kart, które umożliwiają mu za darmo korzystanie z many. Ewentualnie można celować w karty, które pozwalają mu wygrać.


 

Dredge ( Scoop od Leyline of the Void )


Play/Draw: Cabal Therapy, Lion's Eye Diamond


( Z Leylinem w stole ): Force of Vigor

 

Death Shadow ( Zabiję się sam )


Play/Draw: Dowolna karta, której się boimy lub Brainstorm

 

Loam ( Od najlepszego decka formatu do ? )


Draw: Knight of the Reliquary, Green Sun's Zenith


Play: Mox Diamond


 
11.08.2022198 wyświetleń0 komentarzy
bottom of page