top of page

Legacy Titanic Dryad Primer

Zaktualizowano: 29 mar 

W tym artykule, postaram się wam naświetlić następujące zagadnienia:


 • geneza powstania talii i wszystko co z tym związane

 • dlaczego zdecydowałem się grać tą talią oraz komu dedykuję ten wybór

 • opiszę na czym polega talia, krótki opis MU z innymi deckami. Niestety wszystkich nie znam, dlatego skupie się na tych mi znanych

 • przedstawię wam kilka przykładowych spisów jak zdarza mi się grać oraz jak grać można

 

History Notes


Wydaje mi się, że przed drukiem wspomnianej już przeze mnie Dryady nie było również w mecie Legacy decku, który w jakimś stopniu przypominałby wspomniany powyżej deck - Titanic Dryad.


Jeśli byłaby talia, która mogłaby uplasować się najbliższej ogólną charakterystyką do tego decku, najpewniej byłby to Loam lub Landsy.


I teraz zdarza się, że gracze grający tym deckiem nazywają go też Loamless Loamem, Landsami czy też po prostu Dryadą oraz Tytaniczną Dryadą.


Tak więc jeśli spojrzymy na genezę powstania talii, to jest ona dość młoda jak na format Legacy. Dodatek do gry Theros Beyond Death, w którym wydrukowane zostały również inne sławne karty pokroju siejącej śmierć Kroxy wraz z dającym życie Uro, został wypuszczony w 2020 roku. I w tym roku należy doszukiwać się początków powstania decka.
 


 
Jeśli skupimy się na pomyśle nazwy "Tytaniczna Dryada" , to pomysł zaczerpnięty został od wszechobecnych w spisach, tytanów pokroju Primeval Titana oraz wspomnianego już Uro. Co więcej w towarzystwie tych dwóch mocarnych stworów, wpychano do początkowych decklist również land "Cavern of Souls", który pełnił kluczową funkcję w castowaniu właśnie opisanych gigantów.


Tym sposobem opisałem wam pierwszy punkt więc możemy przejść do następnego :) 

Why this deck?!


Przechodząc do kwestii wyboru deczywa, cóż.


Byłem niegdyś bardzo aktywnym modernowym graczem z kilkoma mniejszymi sukcesami na swoim koncie. Nie były to jakieś tam wyniki na skalę krajową ale przykładowo zrobienie wyniku 5:0 na lokalnym rzeszowskim Fnmie czy 4:2 na PPTQ podczas GP Kraków. Pierwszą i jedyną talią mojego wyboru podczas tych modernowych wyzwań od zawsze był RG Valakut - talia, która po druku Dryady łudząco przypomina wspomniany już przeze mnie deck w Legacy. Ponieważ przestałem mieć czas na granie dwóch formatów naraz, postanowiłem sobie spróbować złożyć swój modernowy deck właśnie w najlepszym z formatów. Mniej więcej w czasie druku karty Dryad of the Ilysian Grove, przestałem grać modern, aby po ledwo kilku tygodniach od wypuszczeniu karty odkryć, że w Legacy powstał z użyciem tej karty deck.


Poza tym wybór tej talii inspirowany był streamem Adama Gerwatowskiego z Łodzi, podczas którego testował on tę właśnie konstrukcję. Obaj bardzo lubimy grać taliami tego typu i wielokrotnie zdarzyło mi się z przyjemnością korzystać z jego porad oraz wiedzy z tego obszaru.


Każdej osobie, która gra Modern i używa wyżej wspomnianej karty polecam ten wybór o ile oczywiście chcecie grać ten najlepszy format jakim jest Legacy. W ostatnim czasie popularne są próby przekonwertowania decku Amulet Tytan z moderna do naszego ukochanego formatu, w którym wspomniana przeze mnie Nimfa również występuje.


 

Deck Features


A zatem przechodzimy do trzeciego zagadnienia w tym artykule, jakim będzie krótkie co i jak oraz bardzo podstawowe opisanie matchupów.Możecie się już domyślać, że naczelnym planem w każdej talii zbudowanej wokół Dryady jest przyzwanie jej w jak najszybszy sposób. Możecie sobie zadać kilka pytań, po co wogóle nią grać i dlaczego lepiej tą kartą, a nie właśnie Landsami, które generalnie robią lepiej to co robi deck Titanic Dryad.


Chodzi o to, że Dryada ma nieco inny gameplan niż Landsy, ponieważ w spisach celowo umieszony jest mityczny land o nazwie Valakut, the molten Pinnacle, który ze wspomnianą Nimfą w polu tworzy synergię wręcz nie do zatrzymania.

( O ile Dryada oczywiście nie dostanie remowalem ). Poza tym Nimfa ta stanowi świetną i naturalną zaporę nie do przejścia, przeciwko strategiom agrro, dzięki swoim 4 punktom obrony w plecach.
Wspomniałem wyżej, że talia ta łudząco przypomina Loama oraz właśnie Landsy, ale nie do końca tak jest. Myślę, że talię można o wiele bardziej porównać do Mavericka bo działa jak Toolbox stworów pod Green Sun's Zenithem z dostępem również do Toolboxa w postaci różnej masy utility landów pokroju Bojuka Bog'a , Karakasa, Wastelanda, Maze of Ith, Blast Zone, Valakuta, Field of the Dead, Cycling landów czy również Grove of the Burnwillows lub Urza's Saga.Poza tym, w talii tej raczej nie używa się kombinacji kart Dark Depths + Thespian Stage. Ja przynajmniej nigdy nie grałem w ten sposób.


Nie licząc pakietu stworów różnej masy oraz całej gamy fajnych landów, naturalnie talia powinna również grać przynajmniej jednym Life from the Loam, który stanowi pewną formę silnika w decku, gdy zawiedzie wszystko inne.
Krótko i na temat jak wygrywamy:

 • Stworami: Nie licząc wspomnianej już Dryady, w każdym decku powinien znaleźć się pakiet morderczych stworów, które same z siebie są w stanie wygrać grę. Mogą to być między innymi Primeval Titan, Uro, Titania Protector of Argoth, Omnath Locus of Creation, Knight of the Reliquary oraz wiele innych, posiadających synergię z lądami.

 • Landami: A więc za pomocą Valakuta, bazując na jego synergii z tą exploracją na nogach oraz za pomocą landów Field of the Dead lub Urza's Saga.

 • Zmuszając przeciwnika do poddania się: Robimy to na przykład za pomocą Wasteland locka, do którego talia ma dostęp dzięki karcie Ramunap Excavator, lub locka z użyciem P.Fire + Grove.
Mam nadzieję, że przedstawiłem to w jasny sposób ^^. 

MU


Jeśli chodzi o matchupy, jak mówiłem nie znam wszystkich, gdyż moje doświadczenie w materii grania tym tworem obejmuje ledwo rok, jeśli nie krócej.

Są jednak matchupy, które znam i przybliżę je wam tutaj od najłatwiejszych do najtrudniejszych.


Po kolei:

 • Ur Delver - łatwa do pokonania talia, z uwagi na dostęp do remowalu, który odpowiada na każde zagrożenie grane przez pilotów Delvera. Zwłaszcza od czasu banu małpy jest łatwiej. Dysponujemy w naszym arsenale P. Fire oraz Swords to Plowshares, Prismatic Ending lub nawet lądem Blast Zone. Minusem tego matchupu jest fakt, że zdecydowanie przegrywamy z kartą jaką jest Daze. Skontrowanie przez przeciwnika Dryady lub Zenita, który miałby ją wyszukać również może być kluczowe. Post Side sytuacja trochę się komplikuje gdyż przeciwnicy naturalnie powinni wrzucać na nas Sulfuring Vortex wyłączający synergię P. Fire + Grove oraz extrakcje. My natomiast dokładamy większą ilość efektywnego remowalu w postaci Endurance czy Run Afoul.

 • Death & Taxes/Yorion Taxes - nie miałem przyjemności grać tym deckiem przeciwko dużym Taxom, jednak sposób grania przeciwko obu taliom zaszufladkuję w ten sam sposób. Podobnie jak z Delverem, tutaj również gra nie powinna sprawiać problemów. Jednakże, Taxy w przeciwieństwie do Delvera, grają kartami, które mogą bardzo uprzykrzyć nam życie. Należą do nich Thalia Guardian of Thraben, Skycleave Apparition, Sanctum Prelate wybierający liczbę 1 lub 2, Containment Priest. Post Side, oponent powinien wrzucić na nas kataklizm, po którym bardzo ciężko jest się odbudować. Tak czy inaczej talia ta plasuje się na drugim miejscu pod względem trudności gry po Delverze.

 • Bant Control/UW - X Control - od zawsze wiadomo, że strategie typu Control mają słabo przeciwko strategiom typu Big Mana. Na nasze szczęście zatem matchupy z Control deckami typu UWX kwalifikują się w pozytywny sposób. Naturalnie przeciwnicy dysponują kartami, które mogą być dla nas problematyczne jak np. Dress Down lub pozostawiony bez odpowiedzi Jace, the Mind Sculptor. Rozgrywka z tym deckiem powinna być zażarta i powinniśmy zasypywać przeciwnika zagrożeniami różnej masy. Jeśli zdarzy nam się wylądować na straconej pozycji, pojedynek zakończy się na korzyść Oponenta.

 • Loam - rozgrywka powinna być bardzo wyrównana. Sporo zależy od tego kto będzie miał do dyspozycji więcej Wastelandów, oraz kto będzie grał przy pomocy Basic Landów. Zagrożenia wykorzystywane przez Dryadę są silniejsze niż te grane w Loamie więc powinniśmy wygrać na dłuższą metę.

 • Nic Fit - trudny matchup z uwagi na spory dostęp przeciwnika do basic landów, więc nasze wastelandy nie są takie efektywne. Zaletą tego MU jest zagranie zagrożenia, na które przeciwnik nie będzie miał odpowiedzi. Zwykle Field of the Dead wygrywa nam gry z tym deckiem, gdyż ponieważ Nic Fit raczej nie ma dostępu do kart, które coś robią z lądami. Jeśli macie ochotę sprawdzić, z czym jeszcze Nic Fit ma słabo, zapraszam do innych napisanych przeze mnie postów.

 • Afinity/Urza - trudny matchup, przeciwnik może zacząć grę w bardzo eksplozywny sposób. Nasza talia raczej nie posiada dostępu do mass remowalu, więc oparcie się armii thopterów z Saia lub constructom z Urza's Sagi może być kłopotliwe. Post Side sytuacja się trochę poprawia dzięki Force of Vigor oraz Collector Ouphe, który niemal całkowicie cofa talię w działaniu do epoki kamienia łupanego.

 • Madness - bardzo trudny matchup, jednak deck przeciwnika opiera swoją siłą na sporej ilości farta i to szczęście zwykle decyduje jak zakończy się pojedynek. Jeśli po wrogiej stronie widzimy rozdanie z Ledem, to robimy autoscoop. Post Side sytuacja poprawia się niewiele, wrzucanie hejtu na grób jest jedyną rzeczą jaką możemy zrobić i niezbyt dobrą ale jak mówi stare przysłowie - lepszy rydz niż nic.

 • Mono R Prison - trudny matchup, jednak da się go wygrać jeśli przeciwnik popełni odpowiednie błędy. Na przykład bez problemu radzimy sobie ze stworami, którymi gra ten deck oraz Magusem of the Moon, jednak nie radzimy sobie z kartą Bloodmoon. Kluczowe jest zatem kipowanie rąk, na których mamy zieloną manę lub basic landy. Co więcej nawet z Bloodmoonem w stole jesteśmy w stanie grać bez problemu, gdyż zagranie Dryady nadpisuje efekt działania Bloodmoona ( Warstwy ).

 • Dark Depths - mamy spory zasób kart, które bolą przeciwnika. Kluczem do sukcesu jest zatem zacząć z nimi grę. Do tych kart należy Karakas, Wasteland, Swords to Plowshares oraz Post Side Run Afoul.

 • CloudPost - w teorii jest to deck, który składa się od Wastelanda ale naturalnie talia ta gra igłami, aby je blokować. Generalnie rozgrywka toczy się w charakterze wyścigu - Czy oni szybciej zagrają Emrakul, z którym nic nie zrobimy; Czy my szybciej wstawimy tytana i jednocześnie uda nam się odcinać przeciwnika od many za pomocą Wastelandów.

 • Reanimator - szczerze mówiąc to ciężko powiedzieć i sporo zależy od tego kto zaczyna. Jeśli na playu jest przeciwnik to nie do wygrania Game 1, jeśli na odwrót to może nam się udać ugrać pierwszą grę. Trudnym do zmierzenia się z, jest wariant Reanimatora grający tendrilsami, tzw. Tin Fins.

 • Storm - Nie do wygrania game 1, Post side wrzucamy Collector Ouphe, który bardzo przeszkadza przeciwnikowi w kręceniu się.

 • Doomsday - bez komentarza; naszą jedyną szansą jest kipnięcie ręki z Endurance, które przeciwnik oczywiście skontruje...

 • Show and Tell - bez komentarza; raz zdarzyło mi się wygrać, ponieważ miałem w stolę Dryadę, przeciwnik zagrał kartę Show & Tell i zabiłem go za pomocą trigerów z Valakuta....

 • Oops - bez komentarza.


Tym sposobem pokazałem wam przykładowe i głównie te znane mi matchupy. Możemy zatem przejść do ostatniego wątku.


 

How to play & Card selectionJeśli czytaliście moje skrobanie z uwagą od początku, to wiecie już, że jedną z moich inspiracji do grania tym deckiem był Adam Gerwatowski z Łodzi, lubujący się podobnie jak ja w konstrukcjach tego typu. Jego doświadczenie oraz wiedza z tego obszaru jest o wiele większa niż moja i kilkukrotnie zdarzyło mi się bazować na jego poradach jak grać, czym grać, dlaczego tak, dlaczego inaczej.


Gdy pierwszy raz zobaczyłem tę talię na jego streamie to musze przyznać, miałem ochotę go wyśmiać, twierdząc, że podobna talia w Legacy nie ma prawa bytu.


Głupiec ze mnie, prawda?

Spis talii z tego okresu i sposób na granie nim wyglądał mniej więcej tak:


Mainboard: (60)

4x Ancient Tomb

2x Bayou

3x Cavern of Souls

1x Bojuka Bog

1x Field of the Dead

1x Forest

1x Karakas

1x Misty Rainforest

1x Snow-Covered Forest

1x Swamp

2x Tropical Island

2x Valakut, the molten Pinnacle

4x Verdant Catacombs

3x Wasteland

1x Windswepth Heath

1x Wooded Foothills


4x Chalice of the Void

2x Mox Diamond

4x Once Upon a Time

4x Green Sun's Zenith

4x Abrupt Decay

1x Sylvan Library


1x Dryad Arbor

1x Courser of Kruphix

4x Dryad of the Ilysian Grove

1x Ramunap Excavator

4x Uro, Titan of Nature's Wrath

1x Primeval Titan


SideBoard: (15)

1x Field of the Dead

1x Collector Ouphe

1x Scavenging Ooze

2x Thorn of Amethyst

1x Leovold, Emmisary of Trest

2x Oko, Thief of Crowns

2x Plague Engineer

1x Reclamation Sage

1x Tireless Tracker

2x Trinisphere

1x Titania, Protector of Argoth


Tak by się przedstawiał spis tego decku z 2020 roku. Zauważmy, że sporo kart, które wymieniałem wcześniej jeszcze tutaj brakuje. Ciekawym jest brak dostępu do karty Life from the Loam. Patrząc na sb, widzę jednak w nim zbanowanego już planeswalkera Oko, Thief of Crowns. Nie powinno nas zatem dziwić dlaczego spis ten kładzie taki nacisk na zagrywanie kart w kolorze UG. Wraz z banem Oka jednak, zaczęto powoli zmieniać koncepcję grania tym deckiem w kierunku innych kolorów również. 

Wraz z banem Oka, zaczęto tworzyć nowe koncepcje grania tym deckiem, talia bowiem robiła wrażenie, niewykorzystanego jeszcze potencjału. Podobnie było ze mną, niezbyt długo byłem przywiązany do grania Dryadą w kolorze BUG, gdyż ponieważ, mój Nic Fit Śnieżyca wykorzystuje karty( głównie duale ) zawarte w tej wersji.

Poniżej znajdziecie kilka przykładów decków w okresu lat 2020-2021 w różnych konfiguracjach kolorystycznych.


Nie są to tylko moje pomysły!


 

Opcja 1 Mainboard: (60)


2x Wooded Foothills

1x Windswept Heath

2x Verdant Catacombs

4x Wasteland

2x Valakut, the molten Pinnacle

2x Misty Rainforest

2x Snow-Covered Forest

1x Maze of Ith

1x Karakas

1x Forest

2x Field of the Dead

3x Cavern of Souls

1x Bayou

2x Ancient Tomb

1x Dryad Arbor


2x Sylvan Library

4x Chalice of the Void

4x Mox Diamond

4x Green Sun's Zenith

4x Once Upon a Time

1x Life from the Loam


1x Scavenging Ooze

4x Dryad of the Ilysian Grove

3x Ramunap Excavator

2x Tireless Tracker

4x Primeval Titan


W przeciwieństwie do poprzedniego spisu, tutaj zdecydowanie da się zauważyć brak niebieskiego, który w decku był po Oko i Uro. Czarny kolor w postaci singlowego Bayou być może jest tylko splashem pod ewentualny sideboard oraz landcount do Fielda. Generalnie talia bardzo podobna do poprzedniej.


 

Opcja 2 Mainboard: (60)


3x Windswepth Heath

2x Wooded Foothills

2x Flagstones of Trokair

2x Wasteland

2x Taiga

2x Savannah

1x Plateau

1x Indatha Triome

1x Karakas

1x Plains

1x Forest

1x Horizon Canopy

1x Field of the Dead

1x Dryad Arbor

1x Dark Depths

1x Thespian Stage

1x Snow-Covered Forest

1x Valakut, the Molten Pinnacle

1x Yavimaya, Cradle of Growth

1x Bojuka Bog

1x Ancient Tomb


2x Sylvan Library

4x Green Sun's Zenith

2x Prismatic Ending

1x Life from the Loam

4x Swords to Plowshares

3x Crop Rotation


3x Elvish Reclaimer

3x Orcish Lumberjack

3x Dryad of the Ilysian Grove

2x Titania, Protector of Argoth

1x Bonecrusher Giant

1x Knight of the Reliquary

1x Primeval Titan

1x Ramunap Excavator

1x Yasharn, Implacable Earth


Jak widać, ten deck jest zupełnie inny niż poprzednie. Zdecydowanie można odczuć obecność dodatku Modern Horizons 2 w postaci kart Prismatic Ending oraz zielonego urborga. Wygląda bardzo solidnie, aczkolwiek osobiście zastanawia mnie tutaj brak dostępu do P.Fire. Myślę, że grając takimi kolorami, obligatoryjne powinno być zmieszczenie dwóch lub nawet trzech sztuk tej karty. Zastanawia mnie również Triom, który daje czarną manę. Mogę się jedynie domyślać, że jego obecność jest specjalnie pod Fielda oraz aby ewentualnie zagrywać Prismatic Ending za kolor więcej. 

Opcja 3 to moja opcja, którą grałem wielokrotnie na Legacy Fnmach lub mniejszych turniejach. Łudząco przypomina spis powyżej, różni się jednak kilkoma rzeczami. Myślę, że błyskawicznie zwrócicie uwagę jakimi.


Jest to bardzo dobry deck, którym bardzo przyjemnie się gra. Ma jednak jedną naczelną wadę. Spis preparowałem, mając świadomość, że nigdy nie uda mi się zakupić karty Mox Diamond, ze względu na jej cenę. Z tego powodu talia jest bardzo toporna i potrzebuje czasu, którego w Legacy zwykle nie ma.


W swojej wersji kierowałem się doborem kart, z uwagi na dostęp do duali jakie posiadam - deck musiał być w kolorach Naya z dodatkiem koloru niebieskiego.

Poza wspomnianymi dualami i brakiem moxów, zdecydowałem się również na niebieski kolor, który zapewnia dostęp do znanego nam już sprawiedliwego giganta Uro, Titan of Nature's Wrath oraz Omnath, Locus of Creation. Całkiem niedawny dodatek do gry Innistrad: Midnight Hunt wprowadził również możliwość grania ciekawą opcją w postaci stwora Slogurk, the Overslime.


Bez zbędnego lania wody przekazuję wam mój twór. Enjoy!
 


Mainboard: (60)


2x Windswepth Heath

2x Wooded Foothills

1x Misty Rainforest

3x Wasteland

1x Ketria Triome

1x Jetmir's Garden

1x Tundra

1x Tropical Island

1x Taiga

1x Savannah

2x Forest

1x Plains

2x Grove of the Burnwillows

1x Valakut, the Molten Pinnacle

1x Field of the Dead

1x Bojuka's Bog

1x Blast Zone

1x Ancient Tomb

1x Karakas

1x Horizon Canopy

1x Dryad Arbor

1x Yavimaya, Cradle of Growth

1x Boseiju, Who Endures


1x Outland Liberator

1x Ramunap Excavator

3x Dryad of the Ilysian Grove

1x Uro, Titan of Nature's Wrath

1x Slogurk, the Overslime

1x Knight of the Reliquary

1x Endurance

1x Omnath, Locus of Creation

1x Yasharn, Implacable Earth

1x Primeval Titan


1x Sylvan Library

1x Life from the Loam

4x Green Sun's Zenith

3x Swords to Plowshares

2x Punishing Fire

2x Once Upon a Time

2x Prismatic Ending

2x Exploration

2x Crop Rotation


Jak widzicie do decka został wpakowany niebieski, który jest splashem po zaledwie 3 karty. Uro jest całkiem sensownym wyborem, Omnath odrobinę mniej ale ten Slogurk, no robi wrażenie karty z potencjałem.


Jestem całkiem pewien, że manabase jest zbudowany poprawnie, jednak całościowy spis budzi we mnie jeszcze wątpliwości.


Zbliżają się Mistrzostwa Polski Legacy w Łodzi, organizowane przez mojego partnera blogowego - Akademię Legacy i poważnie się zastanawiam czym powinienem tam zagrać. Jeśli to jest deck godny zrobienia Topa na takim evencie, to chyba jeszcze wymaga dopracowania.


Jeśli obce jest Ci pojęcie Akademii Legacy, poniżej wrzucam odpowiedni link, w którym znajdziesz wszelkie niezbędne informacje :)


https://akademialegacy.pl/

 


To wszystko w tym artykule.


08.05.2022

194 wyświetlenia0 komentarzy

Powiązane posty

bottom of page