W tym artykule, postaram się wam naświetlić następujące zagadnienia:
geneza powstania talii i wszystko co z tym związane
dlaczego zdecydowałem się grać tą talią oraz komu dedykuję ten wybór
opiszę na czym polega talia, krótki opis MU z innymi deckami. Niestety wszystkich nie znam, dlatego skupie się na tych mi znanych
przedstawię wam kilka przykładowych spisów jak zdarza mi się grać oraz jak grać można
History Notes
Wydaje mi się, że przed drukiem wspomnianej już przeze mnie Dryady nie było również w mecie Legacy decku, który w jakimś stopniu przypominałby wspomniany powyżej deck - Titanic Dryad.
Jeśli byłaby talia, która mogłaby uplasować się najbliższej ogólną charakterystyką do tego decku, najpewniej byłby to Loam lub Landsy.
I teraz zdarza się, że gracze grający tym deckiem nazywają go też Loamless Loamem, Landsami czy też po prostu Dryadą oraz Tytaniczną Dryadą.
Tak więc jeśli spojrzymy na genezę powstania talii, to jest ona dość młoda jak na format Legacy. Dodatek do gry Theros Beyond Death, w którym wydrukowane zostały również inne sławne karty pokroju siejącej śmierć Kroxy wraz z dającym życie Uro, został wypuszczony w 2020 roku. I w tym roku należy doszukiwać się początków powstania decka.



Jeśli skupimy się na pomyśle nazwy "Tytaniczna Dryada" , to pomysł zaczerpnięty został od wszechobecnych w spisach, tytanów pokroju Primeval Titana oraz wspomnianego już Uro. Co więcej w towarzystwie tych dwóch mocarnych stworów, wpychano do początkowych decklist również land "Cavern of Souls", który pełnił kluczową funkcję w castowaniu właśnie opisanych gigantów.
Tym sposobem opisałem wam pierwszy punkt więc możemy przejść do następnego :)
Why this deck?!
Przechodząc do kwestii wyboru deczywa, cóż.
Byłem niegdyś bardzo aktywnym modernowym graczem z kilkoma mniejszymi sukcesami na swoim koncie. Nie były to jakieś tam wyniki na skalę krajową ale przykładowo zrobienie wyniku 5:0 na lokalnym rzeszowskim Fnmie czy 4:2 na PPTQ podczas GP Kraków. Pierwszą i jedyną talią mojego wyboru podczas tych modernowych wyzwań od zawsze był RG Valakut - talia, która po druku Dryady łudząco przypomina wspomniany już przeze mnie deck w Legacy. Ponieważ przestałem mieć czas na granie dwóch formatów naraz, postanowiłem sobie spróbować złożyć swój modernowy deck właśnie w najlepszym z formatów. Mniej więcej w czasie druku karty Dryad of the Ilysian Grove, przestałem grać modern, aby po ledwo kilku tygodniach od wypuszczeniu karty odkryć, że w Legacy powstał z użyciem tej karty deck.
Poza tym wybór tej talii inspirowany był streamem Adama Gerwatowskiego z Łodzi, podczas którego testował on tę właśnie konstrukcję. Obaj bardzo lubimy grać taliami tego typu i wielokrotnie zdarzyło mi się z przyjemnością korzystać z jego porad oraz wiedzy z tego obszaru.
Każdej osobie, która gra Modern i używa wyżej wspomnianej karty polecam ten wybór o ile oczywiście chcecie grać ten najlepszy format jakim jest Legacy. W ostatnim czasie popularne są próby przekonwertowania decku Amulet Tytan z moderna do naszego ukochanego formatu, w którym wspomniana przeze mnie Nimfa również występuje.
Deck Features
A zatem przechodzimy do trzeciego zagadnienia w tym artykule, jakim będzie krótkie co i jak oraz bardzo podstawowe opisanie matchupów.
Możecie się już domyślać, że naczelnym planem w każdej talii zbudowanej wokół Dryady jest przyzwanie jej w jak najszybszy sposób. Możecie sobie zadać kilka pytań, po co wogóle nią grać i dlaczego lepiej tą kartą, a nie właśnie Landsami, które generalnie robią lepiej to co robi deck Titanic Dryad.
Chodzi o to, że Dryada ma nieco inny gameplan niż Landsy, ponieważ w spisach celowo umieszony jest mityczny land o nazwie Valakut, the molten Pinnacle, który ze wspomnianą Nimfą w polu tworzy synergię wręcz nie do zatrzymania.
( O ile Dryada oczywiście nie dostanie remowalem ). Poza tym Nimfa ta stanowi świetną i naturalną zaporę nie do przejścia, przeciwko strategiom agrro, dzięki swoim 4 punktom obrony w plecach.

Wspomniałem wyżej, że talia ta łudząco przypomina Loama oraz właśnie Landsy, ale nie do końca tak jest. Myślę, że talię można o wiele bardziej porównać do Mavericka bo działa jak Toolbox stworów pod Green Sun's Zenithem z dostępem również do Toolboxa w postaci różnej masy utility landów pokroju Bojuka Bog'a , Karakasa, Wastelanda, Maze of Ith, Blast Zone, Valakuta, Field of the Dead, Cycling landów czy również Grove of the Burnwillows lub Urza's Saga.
Poza tym, w talii tej raczej nie używa się kombinacji kart Dark Depths + Thespian Stage. Ja przynajmniej nigdy nie grałem w ten sposób.
Nie licząc pakietu stworów różnej masy oraz całej gamy fajnych landów, naturalnie talia powinna również grać przynajmniej jednym Life from the Loam, który stanowi pewną formę silnika w decku, gdy zawiedzie wszystko inne.

Krótko i na temat jak wygrywamy:
Stworami: Nie licząc wspomnianej już Dryady, w każdym decku powinien znaleźć się pakiet morderczych stworów, które same z siebie są w stanie wygrać grę. Mogą to być między innymi Primeval Titan, Uro, Titania Protector of Argoth, Omnath Locus of Creation, Knight of the Reliquary oraz wiele innych, posiadających synergię z lądami.
Landami: A więc za pomocą Valakuta, bazując na jego synergii z tą exploracją na nogach oraz za pomocą landów Field of the Dead lub Urza's Saga.
Zmuszając przeciwnika do poddania się: Robimy to na przykład za pomocą Wasteland locka, do którego talia ma dostęp dzięki karcie Ramunap Excavator, lub locka z użyciem P.Fire + Grove.

Mam nadzieję, że przedstawiłem to w jasny sposób ^^.
MU
Jeśli chodzi o matchupy, jak mówiłem nie znam wszystkich, gdyż moje doświadczenie w materii grania tym tworem obejmuje ledwo rok, jeśli nie krócej.
Są jednak matchupy, które znam i przybliżę je wam tutaj od najłatwiejszych do najtrudniejszych.
Po kolei:
Ur Delver - łatwa do pokonania talia, z uwagi na dostęp do remowalu, który odpowiada na każde zagrożenie grane przez pilotów Delvera. Zwłaszcza od czasu banu małpy jest łatwiej. Dysponujemy w naszym arsenale P. Fire oraz Swords to Plowshares, Prismatic Ending lub nawet lądem Blast Zone. Minusem tego matchupu jest fakt, że zdecydowanie przegrywamy z kartą jaką jest Daze. Skontrowanie przez przeciwnika Dryady lub Zenita, który miałby ją wyszukać również może być kluczowe. Post Side sytuacja trochę się komplikuje gdyż przeciwnicy naturalnie powinni wrzucać na nas Sulfuring Vortex wyłączający synergię P. Fire + Grove oraz extrakcje. My natomiast dokładamy większą ilość efektywnego remowalu w postaci Endurance czy Run Afoul.
Death & Taxes/Yorion Taxes - nie miałem przyjemności grać tym deckiem przeciwko dużym Taxom, jednak sposób grania przeciwko obu taliom zaszufladkuję w ten sam sposób. Podobnie jak z Delverem, tutaj również gra nie powinna sprawiać problemów. Jednakże, Taxy w przeciwieństwie do Delvera, grają kartami, które mogą bardzo uprzykrzyć nam życie. Należą do nich Thalia Guardian of Thraben, Skycleave Apparition, Sanctum Prelate wybierający liczbę 1 lub 2, Containment Priest. Post Side, oponent powinien wrzucić na nas kataklizm, po którym bardzo ciężko jest się odbudować. Tak czy inaczej talia ta plasuje się na drugim miejscu pod względem trudności gry po Delverze.
Bant Control/UW - X Control - od zawsze wiadomo, że strategie typu Control mają słabo przeciwko strategiom typu Big Mana. Na nasze szczęście zatem matchupy z Control deckami typu UWX kwalifikują się w pozytywny sposób. Naturalnie przeciwnicy dysponują kartami, które mogą być dla nas problematyczne jak np. Dress Down lub pozostawiony bez odpowiedzi Jace, the Mind Sculptor. Rozgrywka z tym deckiem powinna być zażarta i powinniśmy zasypywać przeciwnika zagrożeniami różnej masy. Jeśli zdarzy nam się wylądować na straconej pozycji, pojedynek zakończy się na korzyść Oponenta.
Loam - rozgrywka powinna być bardzo wyrównana. Sporo zależy od tego kto będzie miał do dyspozycji więcej Wastelandów, oraz kto będzie grał przy pomocy Basic Landów. Zagrożenia wykorzystywane przez Dryadę są silniejsze niż te grane w Loamie więc powinniśmy wygrać na dłuższą metę.
Nic Fit - trudny matchup z uwagi na spory dostęp przeciwnika do basic landów, więc nasze wastelandy nie są takie efektywne. Zaletą tego MU jest zagranie zagrożenia, na które przeciwnik nie będzie miał odpowiedzi. Zwykle Field of the Dead wygrywa nam gry z tym deckiem, gdyż ponieważ Nic Fit raczej nie ma dostępu do kart, które coś robią z lądami. Jeśli macie ochotę sprawdzić, z czym jeszcze Nic Fit ma słabo, zapraszam do innych napisanych przeze mnie postów.
Afinity/Urza - trudny matchup, przeciwnik może zacząć grę w bardzo eksplozywny sposób. Nasza talia raczej nie posiada dostępu do mass remowalu, więc oparcie się armii thopterów z Saia lub constructom z Urza's Sagi może być kłopotliwe. Post Side sytuacja się trochę poprawia dzięki Force of Vigor oraz Collector Ouphe, który niemal całkowicie cofa talię w działaniu do epoki kamienia łupanego.
Madness - bardzo trudny matchup, jednak deck przeciwnika opiera swoją siłą na sporej ilości farta i to szczęście zwykle decyduje jak zakończy się pojedynek. Jeśli po wrogiej stronie widzimy rozdanie z Ledem, to robimy autoscoop. Post Side sytuacja poprawia się niewiele, wrzucanie hejtu na grób jest jedyną rzeczą jaką możemy zrobić i niezbyt dobrą ale jak mówi stare przysłowie - lepszy rydz niż nic.
Mono R Prison - trudny matchup, jednak da się go wygrać jeśli przeciwnik popełni odpowiednie błędy. Na przykład bez problemu radzimy sobie ze stworami, którymi gra ten deck oraz Magusem of the Moon, jednak nie radzimy sobie z kartą Bloodmoon. Kluczowe jest zatem kipowanie rąk, na których mamy zieloną manę lub basic landy. Co więcej nawet z Bloodmoonem w stole jesteśmy w stanie grać bez problemu, gdyż zagranie Dryady nadpisuje efekt działania Bloodmoona ( Warstwy ).
Dark Depths - mamy spory zasób kart, które bolą przeciwnika. Kluczem do sukcesu jest zatem zacząć z nimi grę. Do tych kart należy Karakas, Wasteland, Swords to Plowshares oraz Post Side Run Afoul.
CloudPost - w teorii jest to deck, który składa się od Wastelanda ale naturalnie talia ta gra igłami, aby je blokować. Generalnie rozgrywka toczy się w charakterze wyścigu - Czy oni szybciej zagrają Emrakul, z którym nic nie zrobimy; Czy my szybciej wstawimy tytana i jednocześnie uda nam się odcinać przeciwnika od many za pomocą Wastelandów.
Reanimator - szczerze mówiąc to ciężko powiedzieć i sporo zależy od tego kto zaczyna. Jeśli na playu jest przeciwnik to nie do wygrania Game 1, jeśli na odwrót to może nam się udać ugrać pierwszą grę. Trudnym do zmierzenia się z, jest wariant Reanimatora grający tendrilsami, tzw. Tin Fins.
Storm - Nie do wygrania game 1, Post side wrzucamy Collector Ouphe, który bardzo przeszkadza przeciwnikowi w kręceniu się.
Doomsday - bez komentarza; naszą jedyną szansą jest kipnięcie ręki z Endurance, które przeciwnik oczywiście skontruje...
Show and Tell - bez komentarza; raz zdarzyło mi się wygrać, ponieważ miałem w stolę Dryadę, przeciwnik zagrał kartę Show & Tell i zabiłem go za pomocą trigerów z Valakuta....
Oops - bez komentarza.
Tym sposobem pokazałem wam przykładowe i głównie te znane mi matchupy. Możemy zatem przejść do ostatniego wątku.
How to play & Card selection
Jeśli czytaliście moje skrobanie z uwagą od początku, to wiecie już, że jedną z moich inspiracji do grania tym deckiem był Adam Gerwatowski z Łodzi, lubujący się podobnie jak ja w konstrukcjach tego typu. Jego doświadczenie oraz wiedza z tego obszaru jest o wiele większa niż moja i kilkukrotnie zdarzyło mi się bazować na jego poradach jak grać, czym grać, dlaczego tak, dlaczego inaczej.
Gdy pierwszy raz zobaczyłem tę talię na jego streamie to musze przyznać, miałem ochotę go wyśmiać, twierdząc, że podobna talia w Legacy nie ma prawa bytu.
Głupiec ze mnie, prawda?
Spis talii z tego okresu i sposób na granie nim wyglądał mniej więcej tak:
Mainboard: (60)
4x Ancient Tomb
2x Bayou
3x Cavern of Souls
1x Bojuka Bog
1x Field of the Dead
1x Forest
1x Karakas
1x Misty Rainforest
1x Snow-Covered Forest
1x Swamp
2x Tropical Island
2x Valakut, the molten Pinnacle
4x Verdant Catacombs
3x Wasteland
1x Windswepth Heath
1x Wooded Foothills
4x Chalice of the Void
2x Mox Diamond
4x Once Upon a Time
4x Green Sun's Zenith
4x Abrupt Decay
1x Sylvan Library
1x Dryad Arbor
1x Courser of Kruphix
4x Dryad of the Ilysian Grove
1x Ramunap Excavator
4x Uro, Titan of Nature's Wrath
1x Primeval Titan
SideBoard: (15)
1x Field of the Dead
1x Collector Ouphe
1x Scavenging Ooze
2x Thorn of Amethyst
1x Leovold, Emmisary of Trest
2x Oko, Thief of Crowns
2x Plague Engineer
1x Reclamation Sage
1x Tireless Tracker
2x Trinisphere
1x Titania, Protector of Argoth
Tak by się przedstawiał spis tego decku z 2020 roku. Zauważmy, że sporo kart, które wymieniałem wcześniej jeszcze tutaj brakuje. Ciekawym jest brak dostępu do karty Life from the Loam. Patrząc na sb, widzę jednak w nim zbanowanego już planeswalkera Oko, Thief of Crowns. Nie powinno nas zatem dziwić dlaczego spis ten kładzie taki nacisk na zagrywanie kart w kolorze UG. Wraz z banem Oka jednak, zaczęto powoli zmieniać koncepcję grania tym deckiem w kierunku innych kolorów również.

Wraz z banem Oka, zaczęto tworzyć nowe koncepcje grania tym deckiem, talia bowiem robiła wrażenie, niewykorzystanego jeszcze potencjału. Podobnie było ze mną, niezbyt długo byłem przywiązany do grania Dryadą w kolorze BUG, gdyż ponieważ, mój Nic Fit Śnieżyca wykorzystuje karty( głównie duale ) zawarte w tej wersji.
Poniżej znajdziecie kilka przykładów decków w okresu lat 2020-2021 w różnych konfiguracjach kolorystycznych.
Nie są to tylko moje pomysły!
Opcja 1 Mainboard: (60)
2x Wooded Foothills
1x Windswept Heath
2x Verdant Catacombs
4x Wasteland
2x Valakut, the molten Pinnacle
2x Misty Rainforest
2x Snow-Covered Forest
1x Maze of Ith
1x Karakas
1x Forest
2x Field of the Dead
3x Cavern of Souls
1x Bayou
2x Ancient Tomb
1x Dryad Arbor
2x Sylvan Library
4x Chalice of the Void
4x Mox Diamond
4x Green Sun's Zenith
4x Once Upon a Time
1x Life from the Loam
1x Scavenging Ooze
4x Dryad of the Ilysian Grove
3x Ramunap Excavator
2x Tireless Tracker
4x Primeval Titan
W przeciwieństwie do poprzedniego spisu, tutaj zdecydowanie da się zauważyć brak niebieskiego, który w decku był po Oko i Uro. Czarny kolor w postaci singlowego Bayou być może jest tylko splashem pod ewentualny sideboard oraz landcount do Fielda. Generalnie talia bardzo podobna do poprzedniej.
Opcja 2 Mainboard: (60)
3x Windswepth Heath
2x Wooded Foothills
2x Flagstones of Trokair
2x Wasteland
2x Taiga
2x Savannah
1x Plateau
1x Indatha Triome
1x Karakas
1x Plains
1x Forest
1x Horizon Canopy
1x Field of the Dead
1x Dryad Arbor
1x Dark Depths
1x Thespian Stage
1x Snow-Covered Forest
1x Valakut, the Molten Pinnacle
1x Yavimaya, Cradle of Growth
1x Bojuka Bog
1x Ancient Tomb
2x Sylvan Library
4x Green Sun's Zenith
2x Prismatic Ending
1x Life from the Loam
4x Swords to Plowshares
3x Crop Rotation
3x Elvish Reclaimer
3x Orcish Lumberjack
3x Dryad of the Ilysian Grove
2x Titania, Protector of Argoth
1x Bonecrusher Giant
1x Knight of the Reliquary
1x Primeval Titan
1x Ramunap Excavator
1x Yasharn, Implacable Earth
Jak widać, ten deck jest zupełnie inny niż poprzednie. Zdecydowanie można odczuć obecność dodatku Modern Horizons 2 w postaci kart Prismatic Ending oraz zielonego urborga. Wygląda bardzo solidnie, aczkolwiek osobiście zastanawia mnie tutaj brak dostępu do P.Fire. Myślę, że grając takimi kolorami, obligatoryjne powinno być zmieszczenie dwóch lub nawet trzech sztuk tej karty. Zastanawia mnie również Triom, który daje czarną manę. Mogę się jedynie domyślać, że jego obecność jest specjalnie pod Fielda oraz aby ewentualnie zagrywać Prismatic Ending za kolor więcej.

Opcja 3 to moja opcja, którą grałem wielokrotnie na Legacy Fnmach lub mniejszych turniejach. Łudząco przypomina spis powyżej, różni się jednak kilkoma rzeczami. Myślę, że błyskawicznie zwrócicie uwagę jakimi.
Jest to bardzo dobry deck, którym bardzo przyjemnie się gra. Ma jednak jedną naczelną wadę. Spis preparowałem, mając świadomość, że nigdy nie uda mi się zakupić karty Mox Diamond, ze względu na jej cenę. Z tego powodu talia jest bardzo toporna i potrzebuje czasu, którego w Legacy zwykle nie ma.
W swojej wersji kierowałem się doborem kart, z uwagi na dostęp do duali jakie posiadam - deck musiał być w kolorach Naya z dodatkiem koloru niebieskiego.
Poza wspomnianymi dualami i brakiem moxów, zdecydowałem się również na niebieski kolor, który zapewnia dostęp do znanego nam już sprawiedliwego giganta Uro, Titan of Nature's Wrath oraz Omnath, Locus of Creation. Całkiem niedawny dodatek do gry Innistrad: Midnight Hunt wprowadził również możliwość grania ciekawą opcją w postaci stwora Slogurk, the Overslime.
Bez zbędnego lania wody przekazuję wam mój twór. Enjoy!
Mainboard: (60)
2x Windswepth Heath
2x Wooded Foothills
1x Misty Rainforest
3x Wasteland
1x Ketria Triome
1x Jetmir's Garden
1x Tundra
1x Tropical Island
1x Taiga
1x Savannah
2x Forest
1x Plains
2x Grove of the Burnwillows
1x Valakut, the Molten Pinnacle
1x Field of the Dead
1x Bojuka's Bog
1x Blast Zone
1x Ancient Tomb
1x Karakas
1x Horizon Canopy
1x Dryad Arbor
1x Yavimaya, Cradle of Growth
1x Boseiju, Who Endures
1x Outland Liberator
1x Ramunap Excavator
3x Dryad of the Ilysian Grove
1x Uro, Titan of Nature's Wrath
1x Slogurk, the Overslime
1x Knight of the Reliquary
1x Endurance
1x Omnath, Locus of Creation
1x Yasharn, Implacable Earth
1x Primeval Titan
1x Sylvan Library
1x Life from the Loam
4x Green Sun's Zenith
3x Swords to Plowshares
2x Punishing Fire
2x Once Upon a Time
2x Prismatic Ending
2x Exploration
2x Crop Rotation
Jak widzicie do decka został wpakowany niebieski, który jest splashem po zaledwie 3 karty. Uro jest całkiem sensownym wyborem, Omnath odrobinę mniej ale ten Slogurk, no robi wrażenie karty z potencjałem.
Jestem całkiem pewien, że manabase jest zbudowany poprawnie, jednak całościowy spis budzi we mnie jeszcze wątpliwości.
Zbliżają się Mistrzostwa Polski Legacy w Łodzi, organizowane przez mojego partnera blogowego - Akademię Legacy i poważnie się zastanawiam czym powinienem tam zagrać. Jeśli to jest deck godny zrobienia Topa na takim evencie, to chyba jeszcze wymaga dopracowania.
Jeśli obce jest Ci pojęcie Akademii Legacy, poniżej wrzucam odpowiedni link, w którym znajdziesz wszelkie niezbędne informacje :)
To wszystko w tym artykule.
08.05.2022