top of page

Legacy Nic Fit Primer

Zaktualizowano: 29 mar


 

Niniejszy artykuł ma na celu przedstawienie klasycznego wariantu decka Nic Fit.

Czytając ten wpis, dowiesz się rzeczy takich jak:

 • geneza nazwy oraz powstania talii

 • czym dokładnie jest Nic Fit oraz z jakich kart się składa

 • game plan oraz klasyczna decklista

 • matchupy z innymi deckami

 • game play

 

Geneza powstania


Deck o nazwie Nic Fit powstał mniej więcej w 2011 roku, kiedy człowiek o ksywie Tao stworzył zakładkę o tej nazwie na forum internetowym The Source - miejscu gdzie było opisywanych wiele decków formatu Legacy. Podejrzewa się, że motywem do utworzenia decka tego rodzaju był druk dodatku do gry - Mirodin Besieged, a w nim karty zmieniającej obraz zielonych decków w formacie Legacy - Green Sun's Zenitha.


Źródła podają, że pomysł na nazwę wziął się z dwóch miejsc:

 • Pierwszy: prawdopodobnie od stwierdzenia Nice Fit, oznaczającego dobre dopasowanie, odnoszące się do synergii pomiędzy Cabal Therapy i Veteran Explorerem.

 • Drugi: Ponoć Tao w trakcie wymyślania swojego pierwszego spisu, słuchał kapeli Sonic Youth i utworu zespołu - Nic Fit. Nazwa decka została zatem zaczerpnięta od nazwy piosenki.

Synergia pomiędzy kartami jest prosta. Kosztem zagrania Cabal Therapy z grobu jest poświęcenie stwora. Stworem tym przeważnie bywa Veteran Explorer. W momencie gdy spada do grobu, odpala się trigger mówiący, że każdy gracz może wyszukać z talii do dwóch basic landów.


 


 

Czym jest Nic Fit?


Ogólnie przyjmuje się, że Nic Fit jest deckiem typu midrange, mającym na celu wygrywać z agrro, przewyższać decki controlne oraz przegrywać z combo. Prawda jest oczywiście trochę inna, ponieważ każda wariacja decka ma inne matchupy z deckami do Legacy.


Podstawowa wersja decka to motyw BG i właśnie w takiej wersji stworzył ją jej pierwszy twórca. Poza dodaniem synergii kart wspomnianych już wyżej, w decku gra się zielonym zenitem, sprawującym funkcję silnika napędowego decka.


W talii używany jest legendarny land - Phyrexian Tower, dający dostęp do chorych, nieraz bardzo eksplozywnych startów, z którymi wiele decków do Legacy sobie nie radzi. Poświęcając Veterana z wieży, możemy mieć w 2 turze, 5 many do wykorzystania.


Każdy deck gra jakąś formą removalu, ale Nic Fit jest pod tym względem wyjątkowy. Tutaj wkracza Pernicious Deed, który absolutnie dewastuje jakiekolwiek aggro plany przeciwników, całkiem nieźle sprawdza się też przeciwko innym strategiom.


Wspomniane przeze mnie elementy szkieletu, grają w takim układzie w Nic Ficie do dzisiaj.


 

Game Plan


Wiesz już, że klasyczny podstawowy Nic Fit to uczciwy deck w kolorach czarnym oraz zielonym. Jego planem na grę jest:

 1. Zagrywanie Cabal Therapy. Dzięki niej zdobywasz informacje czym gra przeciwnik oraz wyrzucasz trudne do pokonania karty z rąk opponentów.

 2. Zagrywanie Veteran Explorera. Bardzo niewiele decków w formacie gra basic landami, więc rampa z Veterana często bywa jednostronna. Co więcej dzięki efektowi Veterana, możesz powtórnie zagrać Terapię z grobu. Nawet jeśli przy pierwszym jej zagraniu nazwiesz złą kartę, za drugim możesz naprawić swój błąd.

 3. Wyrzucając karty z rąk przeciwników oraz rampiąc się z Veterana, zyskujesz dostęp do większej ilości many niż przeciwnik. Dzięki temu możesz zagrywać z ręki lub z decka stwory, na które zwykle w pierwszych turach gry nie byłoby Cię stać. Każdy stwór grany w Nic Ficie bardzo często potrafi sam z siebie zakończyć rozgrywkę.

 4. Żeby gra była przyjemniejsza, Nic Fit gra removalem który nie gra nigdzie indziej w Legacy - enchantmentem Pernicious Deed. Ponieważ zagrożenia grane przez Ciebie zwykle mają wysoki koszt CMC, odpalanie Deeda za 3 many lub mniej praktycznie Cię nie boli i jego efekt prawie zawsze niszczy board opponentów, nigdy Twój.


Pamiętaj, że gra z każdym deckiem może być inna, możesz trafić na deck grający większą ilością basic landów niż Ty. Na wszystko co się dzieje w trakcie gry, na karty używane przez przeciwników, na ich strategie, na sytuację w stole oraz na grane karty sideboardowe należy zawsze brać poprawkę.


 

Warto przyjrzeć się teraz jakiemuś zarysowi konstrukcji.


Main Deck: (60)
Post w budowie?
 

Matchupy

 

Gameplay72 wyświetlenia0 komentarzy
bottom of page