top of page

Pośród tylu wersji decka Nic Fit, ciężko określić jednoznacznie jaki matchup jest dobry, a jaki zły dla tej talii. Każdy z wariantów łączą jednak cechy wspólne, dlatego przedstawienie ogólnego zarysu matchupów dla całego archetypu nie będzie trudne. Zwróć proszę na to uwagę, czytając poniższe opisy.

Delver

Nic Fit bywa czasem określany mianem "AntyDelvera". Powód tego jest prosty. Gameplan Nic Fita jest odwrotny do tego, co stara się robić Delver w grze z przeciwnikiem. Karty takie jak Wasteland czy Daze nie są tak efektowne. Bardzo boli nas Murktide Regent, gdyż bez dostępu do białego remowalu typu Swords to Plowshares, ciężko zdjąć podobne zagrożenie ze stołu. Boli również od czasu do czasu pojawiający się od niepamiętnych czasów czar Stifle.

Odpowiadając na pytanie, jakie karty powinno się sideować na Delvera, na pewno powinna to być większa ilość remowalu oraz gravehejt, dzięki któremu osłabiamy działanie kart jak wspomniany Regent czy Dragon Rage Channeler. Jeśli grając Nic Fitem, posiadamy dostęp do czerwonego koloru, Red elemental blasty/Pyroblasty również mogą być dobrym wyborem.

m11-101-leyline-of-the-void.jpg
Image.jpg
mh2-100-sudden-edict.jpg
Image (1).jpg
Image (2).jpg

Maverick

Drugim dobrym matchupem dla Nic Fita, jest Maverick. Generalnie rzecz ujmując, jedyne karty których możemy się obawiać w tym matchupie - jest Knight of the Reliquary oraz Questing Beast. Pozostałe karty grające w Mavericku raczej nie stanowią dla nas zagrożenia. Oczywiście zawsze należy zachować ostrożność i da się przegrać ten matchup, na przykład poprzez nieumiejętne granie przez nas landów, które łatwo zniszczyć wastelandem.

Karty którymi gramy mainowo przeważnie w zupełności wystarczają i nie trzeba na Mavericka nic dorzucać z sideboardu. Ewentualną możliwością sideboardową jest Plague Engineer, z którego nazwać należy typ stworów - Human, jako że właśnie ich najwięcej gra w Mavericku. 

Image (3).jpg

Death & Taxes

Trzeci najlepszy matchup dla Nic Fita, niezależnie od tego czy mamy do czynienia ze standardową, 60 kartową wersją Taxów czy może z wersją grającą 80 kartami - Yorion Taxes. Pernicious Deed jest w tym matchupie kartą absolutnie genialną, dewastującą cały board przeciwnika. Jak w każdym meczu, i z Taxami możemy przegrać w sytuacjach kiedy one są na playu, zagrają szybką Thalia, Guardian of Thraben, Mother of Runes i posiadają Rishadan Port do odciniania nas od many. Karty, których należy się obawiać to sideowy Cataclysm oraz equipment Kaldra Compleat.

Co wrzucamy? Jeśli nie gramy mainowymi Deedami, wrzucamy je do decka. Jeśli nie gramy nimi to przydatna jest każda inna forma mass remowalu w postaci Plague Engineera, Toxic Deluga lub kart blokujących działanie artefaktów w postaci Collector Ouphe wraz z Force of Vigor

Image (3).jpg
Image (5).jpg
Image (6).jpg
Image (7).jpg

Initiative Stompy

Ogólnie dla Nic Fita jest to matchup na naszą korzyść. Pernicious Deed tutaj nie koniecznie jest taką dobrą kartą jak się z początku wydaje. Inicjatywa często potrafi rozpoczynać grę w bardzo eksplozywny sposób, przez co możemy nie zdążyć zagrać deeda na czas. Co więcej zagrożenia grane w Inicjatywie często posiadają ten sam mana koszt, co karty grane w naszym decku. 

Podobnie jak w przypadku innych aggro decków, w grze z Initiative Stompy warto dorzucić większą ilość remowalu oraz wyrzucić z mainboardu rzeczy, które mogą nas spowalniać. Warto rozważyć zmianę remowalu na lepszy czyli na przykład jeśli gramy Abrupt Decayem, zamienić go na czary typu Sudden Edict. Jesli gramy przeciwko wersji decka, używającej w swoim spisie koloru czerwonego, być może należy rozważyć używanie Hydroblastów/Blue elemental blastów.

Image (8).jpg
Image (9).jpg

4c Control

Matchupy Nic Fita z deckami controlnymi, są bardzo zależne od wersji jaką gramy. Uczciwe wersje Nic Fita będą miały lepszy matchup, aniżeli wersje combo. Ogólnie 4c Control jest matchupem określanym 50/50. Żaden z decków nie posiada zdecydowanej przewagi nad drugim. Warto skupić się na eliminowaniu zagrożeń, które mogą nam bardzo przeszkadzać. Będzie to Uro, Titan of Nature's Wrath oraz Minsc & Boo. W niektórych wersjach możemy się również natknąć na Endurance.

W kwestii sideboardowania na pewno warto wsadzić Blue lub Red Blasty oraz karty które poradzą sobie z Uro i chomikiem. Warto pamiętać, że gravehejt nie boli ten deck aż tak bardzo bo jedyną kartą w tym decku związaną mocniej z grobem jest ten niesprawiedliwy tytan.

UWx Control

Matchup Nic Fita z deckami typu UWx Control jest łudząco podobny do tego z 4c Control. Bardzo dobre w tym matchupie są karty określane mianem "combat planeswalkers", posiadające zdolność produkowania stworów tokenów. Dobrym wyborem mogą być również niekontrowalne stwory typu Shifting Ceratops czy Thrun, the Last Troll.

Obecnie do dobrych walkerów używanych w Nic Ficie należą:

  • Minsc & Boo, Timeless Heroes

  • Vraska, Golgari Queen

  • Liliana, the Last Hope

  • Professor Onyx

  • Jace, the Mind Sculptor

  • Chandra, Awakened Inferno - której wejście do gry w tym matchupie zwiastuje naszą natychmiastową wygraną

  • Vivien Reid

  • Nissa, Vital Force

  • Grist, the Hunger Tide

  • Kaya, Orzhov Usurper

  • Ugin, the Spirit Dragon

  • Karn Liberated

  • Elspeth, Sun's Champion

Image (10).jpg
Image (11).jpg
Image (12).jpg
Image (13).jpg

Lands

Landsy to jeden z gorszych matchupów dla Nic Fita, ponieważ Nic Fit zwykle nie gra kartami, które przeprowadzają interakcję z lądami. Jedynymi możliwymi odpowiedziami może być Assassin's Trophy lub Boseiju, Who Endures

W ostatnim czasie wydrukowano kartę, która bardzo polepsza matchup - Toxicrene. Z niewiadomego powodu jednak, nie widuje się go w spisach naszego decku zbyt często.

Warto w trakcie rozgrywki wysideować Cabal Therapię, gdyż jest to karta, która praktycznie nic tutaj nie robi. Dorzucamy za to odpowiedzi na grób oraz sposoby na pozbycie się tokena Marit Lage.

Image (14).jpg
Image (15).jpg

Reanimator

Reanimator to jeden z gorszych matchupów dla Nic Fita. Bardzo często ma to znaczenie kto zaczyna oraz jeśli to my zaczynamy grę, poprawnie nazwiemy kartę z Cabal Therapy. Jeśli zaczyna przeciwnik, szanse na ugranie czegokolwiek w takiej rozgrywce bardzo maleją.

 

Sideboardowanie się również bywa trudne, bowiem wrzucanie na ten deck gravehejtu nie jest takie oczywiste. Reanimator post side często używa karty Show & Tell, której celem jest zwyczajne ominięcie Leyline of the Void. Na pewno dobrym krokiem może być wymiana remowalu na lepszy, a zatem wszelkie efekty "poświęć stwora" powinny robić robotę. Techowanie red blastów na Show & Tella, wiedząc że gra nim przeciwnik również może nie być dobrym pomysłem, gdyż może się okazać, że jest to jedyna niebieska karta grana przez przeciwnika. Dobrym pomysłem może być używanie Veil of Summer oraz białych kart typu Containment Priest

m11-101-leyline-of-the-void.jpg
Image.jpg
Image (1).jpg

Show & Tell

Matchup z Show & Tellem jest trochę lepszy dla naszego decku, niż matchup z Reanimatorem. Tutaj już generalnie cała rozgrywka polega na tym, czy przeciwnikowi uda się zagrać kartę Show & Tell. Nie martw się jeśli czar ten zresolvuje, nie oznacza to koniec gry. W dużej mierze zależy, co przeciwnik wrzuci do gry przy jego pomocy. Jeśli będzie to Omniscience, raczej przegraliśmy. Jeśli będzie to Griselbrand, mamy szansę. Jeśli natomiast zobaczymy Emrakul, oznaczać to będzie słaby start naszego przeciwnika i brak innych opcji. Czasem gra może przybrać trudniejszy motyw, jeśli opponent użyje Sneak Attack. Możemy zniszczyć ten enchantment w odpowiedzi na aktywację, ale po swingu Emrakul raczej robi się scoop.

Karty dobre w tym matchupie to na pewno Red / Blue Blasty. Czerwone są nieco lepsze od niebieskich, aczkolwiek niebieskie również mogą coś podziałać. Poza tym podobnie jak w przypadku reanimatora efektywny remowal w postaci klasycznego "poświęć stwora" oraz również Containment Priest powinny zrobić robotę. Warto nie wysidedowywać całego remowalu odpowiedzialnego za niszczenie stworów, gdyż niektóre wersje S&T grają też małym stworami w postacji Ice-Fang Coatl lub Fable of the Mirror Breaker.

Image.jpg

Elves

Kolejny jeden z gorszych matchupów matchupów dla Nic Fita. Wiem, że może się wydawać inaczej, jednak obecność Pernicious Deeda niewiele zmienia, od czasu kiedy Elfy grają kartą Boseiju, Who Endures.  Utrzymanie Deeda w stole może być kluczowe w przypadku kiedy przeciwnik chce się kręcić, żeby nas zabić. Warto jednak brać pod uwagę inne zagrożenia ze strony elfów - na przykład Craterhoof Behemotha ciężko zabić przy pomocy Deeda, podobnie jest z kartą Progenitus.

 

Rewelacyjne w tym matchupie są zatem rzeczy, które podobnie jak Deed stale umożliwiają przeszkadzanie przeciwnikowi. Plague Engineer nazywający Elfy na pewno się sprawdzi, Containment Priest na pewno się przyda gdyż jej efekt blokuje karty typu Green Sun's Zenith lub Natural Order. Jeśli grasz Nic Fitem w kolorach Sultai, warto również używać w tym matchupie Leovold, Emmisary of Trest, który nie pozwala dobierać więcej niż jedną kartę na turę, skutecznie blokując Glimpse of Nature

Image (2).jpg

Doomsday

Niestety jeden z najgorszych matchupów dla Nic Fita, gdyż jedyną kartą, dzięki której możemy cokolwiek zdziałać i nie dać przeciwnikowi nas pokonać jest Endurance. W wersjach naszego decka , grających niebieskim pomocny może być również Leovold, jednak nie powstrzymuje on comba przeciwnika, a jedynie je spowalnia.

Do dobrych kart sideboardowych możemy zaliczyć większą ilość Endurance jeśli nie gramy mainowym kompletem, może trochę więcej discardu i jeśli gramy Nic Fitem z niebieskim, kontry różnego rodzaju. Nijak to jednak nie może nas ochronić przez deckiem przeciwnika, gdyż Doomsday sam gra discardem oraz counterspellami. Opposition Agent jest super mocną kartą na ten deck, więc być może czasem trzeba uciec się do takich odpowiedzi.

Image (9).jfif
Image (3).jpg

Painter

Matchup Paintera z Nic Fitem jest na swój sposób wyjątkowy, ponieważ pula karta dobra na Paintera jest olbrzymia. Często musimy się decydować na granie tylko tymi najlepszymi odpowiedziami na ten deck. Bardzo bym nie chciał wkładać na każdą talię Endurance, jednak stety i niestety i w tym matchupie bywa bardzo dobry. Painter miewa linie gry, kiedy do skręcenia się wykorzystuje własny grób. Jak z pewnością wiesz, Painter jest deckiem, który posiada elementy aggro, combo oraz prison więc grając przeciwko niemu należy zakładać, że zaatakuje z każdej strony. 

Sideboardowanie się w tym matchupie może być bardzo trudne, na szczęście jednak są karty, które powinniśmy brać pod uwagę zawsze. Collector Ouphe, Force of Vigor, Veil of Summer, Red / Blue Blasty. To co wsadzimy do decka poza wymienionymi kartami zależy już w dużej mierze od nas. Dlaczego nie gravehejt i dlaczego nie karty, które usuwają inne karty poza grę typu Surgical Extraction? Ponieważ Painter grywa czasem Karnem, który posiada ability wyciągania artefaktów z poza gry. Dlaczego Veil of Summer? Ten zielony czar może nas przypadkiem ustrzec przed aktywacją Grindstone'a na jedną turę i dobrać nam odpowiedz na board przeciwnika. Chroni też nasze permamenty oraz nas przed niebieskimi zagraniami oraz czarnymi - to jest w przypadku, gdyby przeciwnik zdecydował się wybrać ten kolor z Painter's Servanta.

Cloudpost

Na koniec postanowiłem przedstawić najgorszy możliwy matchup dla Nic Fita. Jestem świadomy, że Cloudpost posiada opinię decku, który niewiele robi poza rampieniem się. W tym właśnie tkwi jednak problem, że nasza własna rampa bardzo pomaga temu deckowi w zagrywaniu jego zagrożeń, a remowal którym gramy nie wiele robi zagrożeniom granym w Cloudpoście. Jak wspominałem też wyżej, Nic Fit raczej średnio sobie radzi z lądami - co w przypadku tego matchupu mogłoby mieć znaczenie. Jedyną szansą Nic Fita na wygranie tego starcia, jest granie mainowymi opcjami combo typu Chain of Smog + Witherbloom Aprenntice lub Scapeshift + Valakut.

W sideboardzie na ten deck powinny znaleźć się karty, które byłyby w stanie poradzić sobie z zagrożeniami pokroju Primeval Titana lub Ulamoga. Dobrym pomysłem mogłoby być połączenie hejtu w postaci Toxicrene + Opposition Agent. Z tymi dwoma stworami pod naszą kontrolą, ciężko sobie wobrazić naszą przegraną.

Mozliwą opcją może być też używanie Damping Sphery, która skutecznie blokuje ilość gromadzonej many z lądów grających w Cloudpoście. 

Image (4).jpg

Uważasz, że powinno być tutaj więcej wzkazówek dotyczących matchupów Nic Fita z innymi deckami formatu Legacy? Daj mi znać poprzez wiadomość prywatną, jakie decki Twoim zdaniem powinienem tutaj przedstawić.

Możesz się ze mną skontaktować poprzez zakładkę Kontakt lub klikając tutaj.

bottom of page