top of page

1. Dlaczego blog nazywa się "Niezły Wyczyn" i skąd pomysł na jego pisanie?

Zaczynając może od tej drugiej części pytania, pomysł na pisanie bloga pojawił się mniej więcej w 2019 roku. Znajomy, z którym bardzo dużo grałem w karty w ówczesnym czasie dał mi do myślenia mówiąc, że talia którą gram nie posiadała odpowiedniej strony internetowej. Zabrałem się zatem do robienia takiej strony. Niestety spóźniłem się bo na podobny pomysł wpadło community Legacy w USA. Wiele razy zdarzało mi się z nimi wymieniać myśli na forach internetowych czy też w trakcie rozmów na discordzie, a ponieważ często dochodziło między nami do różnicy zdań, postanowiłem stworzyć własne, osobne miejsce gdzie moim zdaniem, deck taki jak Nic Fit byłby opisywany jak trzeba.

Chęć pisania bloga wzięła się też od zgromadzenia w mojej głowie odpowiedniego zasobu wiedzy na temat tej talii. Ilość graczy w Polsce, którzy mają jakiekolwiek pojęcie o tym decku jest znikoma. Chciałbym, żeby, jeśli ktoś w naszym kraju będzie szukał informacji na temat Nic Fita, mógłby tę wiedzę znaleźć tutaj.

A teraz, dlaczego Niezły Wyczyn. Z początku pomysł na nazwę brzmiał "NiceFit" oznaczający dobre dopasowanie. Nazwa miała się odnosić do dobrego dopasowania kart - Veteran Explorera oraz Cabal Therapii. Jednak w trakcie ustalania nazwy dla domeny bloga, żadna dostępna nazwa powiązana z "NiceFit" nie była dostępna. Zmuszony byłem wymyśleć nazwę, która w moim rozumowaniu w języku polskim miała podobną wymowę. "Nice Fit" oraz "NiceFeat" mimo że znaczy coś innego, wypowiada się podobnie.

2. Dlaczego gram takim, a nie innym deckiem?

To bardzo złożony temat. Może zacznę od opisania w jaki sposób zetknąłem się z talią i w ten sposób przejdę do sprawy.

Pierwszy raz miałem do czynienia z deckiem takim jak Nic Fit około 2012 roku. Mój obecnie bardzo bliski kolega, przyniósł ten deck ze sobą na lokalny turniej. Byłem już wtedy mocno znudzony graniem w kółko Affinity, które mimo że fajne to jest dosyć monotonne. Myślę, że to jeden z powodów dla którego wybrałem właśnie ten deck. Bardzo nie lubię nudy i lubię kiedy dużo się dzieje. W Nic Ficie zawsze się dużo dzieje. Talia ma zawsze masę opcji, ciężko gra się przeciwko niej, może wygrać każdy pojedynek i może też przegrać każdy pojedynek. Żeby osiągnąć jakiś sukces grając nią, trzeba być upartym i cierpliwym - to trochę jak w życiu w trakcie dążenia do jakiegoś upragnionego marzenia. W jakiś sposób wybór decka był bardzo adekwatny do mojego być albo nie być. Nie lubię prostych rozwiązań, nie lubię też ślepego korzystania z rzeczy, z których korzystać mogą wszyscy - mowa o netdeckowaniu. Lubię też nieszablonowe wybory, a Nic Fit jest właśnie takim wyborem. 

Od 2012 roku minęło już 11 lat i od tego czasu przetestowałem blisko 20 różnych wersji decka. W tym czasie zdarzało mi się zmieniać kontrukcje, którymi grałem stale ale nigdy nie z powodu znudzenia.

3. Dlaczego uważam, że Nic Fit jest najlepszym deckiem formatu Legacy?

Wydaje mi się, że poniekąd odpowiedziałem już na to pytanie mimochodem wyżej ale napiszę może dokładniej.

Nic Fit jest trudnym deckiem do opanowania ale też trudnym do pokonania. Jest tak, ponieważ często grają w nim karty, które nie grają w żadnych innych deckach w Legacy. W jaki sposób można nauczyć się grać przeciwko takiej talii, jeśli praktycznie nie występuje ona w mecie? Z tego powodu Nic Fit często bywa obiektem drwin i bywa określany jako deck do EDH do grania Legacy. Plusem tego faktu jest również to, że deck bywa odporny na bany. Odkąd nim gram, jedynie 3 razy zdarzyło się, aby Wizardzi zbanowali karty grające w tym decku, w tym tylko 1 kluczową - bączka.

4. Jeśli Nic Fit jest takim mocnym deckiem, to dlaczego nikt nim nie gra?

Na to pytanie poniekąd również odpowiedziałem i ponownie, rozwinę bardziej.

Wielu graczy przy wyborze decka, przeważnie sugeruje się tym jakie dany deck robi wyniki. Zrobić wynik Nic Fitem to niezły wyczyn i niezwykle rzadkie zjawisko. Poza tym dostęp do nicfitowej wiedzy jest bardzo ograniczony. Prościej przeczytać guide do grania Delverem lub jakiejś innej talii tier 1. No i na koniec, Nic Fit często bywa nie konsystentny.

5. Jakie są plany na przyszłość dla tego bloga?

Narazie jestem na etapie dopracowywania strony internetowej. Gdy to skończę, zapewne w końcu zajmę się publikowaniem/nagrywaniem filmików oraz pisaniem większej ilości artykułów. Być może w przyszłości, gdy rozbuduje już swój kanał na Youtubie, jeśli będzie zainteresowanie, zacznę organizować własne turnieje Legacy w Polsce. 

Chciałbym się też rozwijać bardziej pod kątem samej gry. Znam już prawie całą polską społeczność. Do tej pory tylko raz byłem na większym turnieju za granicą - na Grand Prix Praga w 2016 roku. Fajnie by było zwiększyć swoje zasięgi, poprzez wyjazdy tego typu i poznawanie graczy z innych państw.

Masz inne pytanie? Odezwij się do mnie prywatnie lub skorzystaj z zakładki kontakt, żeby je zadać. Odpowiem na nie chętnie tutaj.

bottom of page