top of page

W formacie Legacy możemy rozróżnić niezliczoną rzeszę talii. Aby dobrze zrozumieć miejsce talii Nic Fit w Legacy, postaram się za pomocą obrazków i krótkich opisów przedstawić następujące kwestie:

  • jak wygląda podział na archetypy w formacie Legacy;

  • jak plasuje się podział decków "BigMana" w formacie Legacy;

  • czym jest talia Nic Fit, skąd pochodzi jej nazwa oraz z czego składa się szkielet talii;

  • jakie wersje talii Nic Fit rozróżniamy oraz z jakich podarchetypów się składa (fair/combo);

  • jakie inne decki w formacie Legacy posiadają cechy wspólne z deckiem Nic Fit i bywają łączone z tym deckiem (hybrydy);

 

Więcej informacji na temat powyższych zagadnień znaleźć można w odpowiednio zatytułowanych artykułach, w zakładkach fair/combo oraz inne.

Aggro

Delver

Maverick

Goblins

Ninja

D&T

Shadow

Legacy

Prison

Mono R Prison

Painter

Landstill

Tezzerator

Combo

Storm

Depths

S&T

Reanimator

Painter

Doomsday

Bigmana

Cloudpost

Nic Fit

Titanic Dryad

Control

Grixis Control

Pox

4c Control

Lands

UWx Control

Jestem świadomy, że zakwalifikowanie decków w formacie Legacy do odpowiedniej kategorii może być o wiele trudniejszym zadaniem. Na załączonym obrazku chodzi jednak o to, aby czytelnik zrozumiał podział na archetypy formatu i co za tym idzie, następstwa tych podziałów. Wiadomym jest, że każdy "worek" z deckami dzieli się na mniejsze.

Więcej szczegółów dotyczących samego formatu Legacy możesz znaleźć tutaj.

Bigmana

Cloudpost

Nic Fit

Titanic Dryad

Przechodząc powoli do meritum, zatrzymamy się na chwilę przy deckach zwanych potocznie "Bigmana". Termin ten oznaczający dosłownie dużą manę opisuje precyzyjnie, na czym polega granie taliami zawartymi w powyższym kółku. Wszystkie te talie mają na celu zakcelerowanie się przy pomocy różnych sposobów, aby następnie zagrywać zagrożenia z ręki, na które w normalny sposób nie było by nas stać. Przeważnie są to drogie w koszcie i jednocześnie potężne stwory, zagranie których ma olbrzymi wpływ na toczącą się rozgrywkę.

W Cloudpoście może to być np. Primeval Titan, którego wejście do gry zwiększa nasz zasób landów dających więcej many (cloudpostów) i w efekcie możliwe jest zagrywanie jeszcze większych zagrożeń - docelowo może to być hardcast Emrakul.

W mało popularnym decku Titanic Dryad rampa może służyć celowi zabicia przeciwnika przy pomocy trigerrów z Valakuta lub stworzenie armii zombi przy pomocy landa Field of the Dead.

W Nic Ficie używa się rampy ze stwora, który jest ikoniczną kartą grającą w tym decku - Veteran Explorera. Kiedy ginie, każdy gracz może wyszukać ze swojej talii do dwóch basic landów. 

Przechodzimy zatem do kolejnego zagadnienia i niemal połowy tej strony - krótkiego przedstawienia decka Nic Fit. Bardziej szczegółowego opisu talii należy szukać w artykule na blogu, zatytułowanym -> Legacy Nic Fit Primer

Generalnie Nic Fit jest deckiem typu midrange z elementami controli lub comba. Ogólnym planem talii jest zagrywanie kart, na które większość decków w Legacy nie ma odpowiedzi. Mogą to być potężni planeswalkerzy, różnego rodzaju comba czy bardzo silne stwory.  Veteran Explorer oraz Cabal Therapy, których połączenie bywa określane jako dobre dopasowanie (eng. Nice Fit), przyczyniają się do tego. Veteran stanowi formę rampy po basic landy, którymi wiele decków w Legacy nie gra. Castowanie Cabal Therapy jest natomiast elementem planu disruption, mającym na celu wyrzucanie z rąk przeciwników problematycznych dla nas rzeczy. Spora część świata sądzi, że właśnie od tego połączenia deck został nazwany. Prawda jest zgoła odmienna. 

W przepastnych odmętach internetu doszukałem się wzmianki w temacie pochodzenia talii, jakoby jej twórca, podczas tworzenia pierwszego spisu, słuchał poniższego utworu. Refren piosenki tak wpadł mu w ucho, że od niego została zapożyczona nazwa talii.

Nic Fit

Fair

Punishing Fit

Junk Fit

Yorion Fit

Bug Fit

Bg Fit

Applejack

Combo

Rector Fit

Scapewish

Smog Fit

Sneak Fit

Pod Fit

Squirrel Fit

Hybrids

Titanic Fit

Aluren

Cloud Fit

Reani Fit

Stwierdzenie, że gramy po prostu Nic Fitem jest równie proste co niedorzeczne. Większość ludzi nie ma pojęcia i nie zastanawia się zbytnio nad faktem, jak poprawnie nazywa się dana wariacja talii. Dlatego właśnie tutaj, w Niezłym Wyczynie możesz się tego dowiedzieć. 

Cały archetyp jakim jest Nic Fit, możemy podzielić na 2 rodzaje decków: 

  • Fair ( uczciwe ). Do uczciwych wariantów zwykle należą te decki, których strategią na pokonanie przeciwnika jest przyzywanie stworów lub planeswalkerów z ręki. Rozgrywka z talią tego typu często kończy się na korzyść Nic Fita w late game, bo właśnie wtedy przeważnie decki te wyciągają pełen potencjał.

  • Combo ( nieuczciwe ). Do wersji combo przeważnie należą te decki, które poza zwykłym tradycyjnym planem na grę, posiadają drugi - kombinację kart różnego rodzaju, mającą na celu zakończenie gry w jednym momencie. Zaliczają się do nich Scapewish, Smog Fit czy Rector Fit.

Hybrids

Titanic Fit

Aluren

Cloud Fit

Reani Fit

Jest parę decków mających cechy wspólne z Nic Fitem oraz takich, które powstały wskutek połączenia Nic Fita z innym deckiem. Zaliczają się do nich właśnie te podane powyżej.

  • Cloud Fit to nic innego jak hybryda Cloudposta i Nic Fita;

  • Titanic Fit to połączenie decków Titanic Dryad oraz Nic Fita;

  • Reani Fit to hybryda Reanimatora i Nic Fita;

Do hybryd zalicza się również deck Aluren, który czasem gra kartami tożsamymi z Nic Fitem - Veteran Explorerem oraz Cabal Therapią.

bottom of page